Nowa marka szkolnictwa zawodowego tematem konferencji w ZRP

W siedzibie Związku Rzemiosła Polskiego w Warszawie 20 kwietnia odbyła się konferencja poświęcona szkolnictwu zawodowemu.

Spotkanie, którego tematem wiodącym była „Nowa marka szkolnictwa zawodowego”, zorganizował Związek Rzemiosła Polskiego wspólnie z Federacją Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych NOT. To już druga konferencja ZRP i NOT, poświęcona tak ważnej sprawie, jaką jest nauka zawodu i kształcenie fachowców dla potrzeb rynku pracy.

Zgromadzonych gości, wśród których znajdowali się między innymi : Sekretarz Stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej Tadeusz Sławecki, Przewodniczący Sejmowej Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży Artur Bramora, dyrektor Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w MEN Ewa Konikowska-Kruk, powitał prezes Jerzy Bartnik oraz wiceprezes FSNT-NOT Stefan Góralczyk.

Po uroczystym podpisaniu porozumienia o współpracy pomiędzy FSNT-NOT a ZRP w zakresie promocji i rozwoju szkolnictwa zawodowego głos zabrał Sekretarz Stanu w MEN Tadeusz Sławecki. W swoim wystąpieniu podkreślił, że resort edukacji szczególną uwagę przywiązuje do kształcenia praktycznego, a zmiany, jakie wprowadza Ministerstwo w ustawie o szkolnictwie zawodowym należy postrzegać w kategorii ewolucji, a nie rewolucji. Dodał również, że widzi w środowisku rzemiosła partnera w tworzeniu skutecznych rozwiązań dla edukacji zawodowej.

Zdaniem Jerzego Bartnika kondycja polskiego systemu szkolnictwa zawodowego wymaga naprawy.
Bez konkretnych przedsięwzięć, już niedługo będziemy zmuszeni do sprowadzania fachowców z innych krajów. Bo tylko w ten sposób będziemy mogli zapewnić Polsce wykwalifikowanych pracowników. Prezes ZRP zaproponował, że wzorem naszych sąsiadów – Niemców, powinniśmy rozpocząć badania umożliwiające prognozowanie potrzeb rynku w zakresie specjalistów w poszczególnych zawodach. Rozwiązanie to pozwoliłoby na lepsze dopasowanie oferty kształcenia do faktycznych potrzeb przedsiębiorców.

Konferencja obejmowała dwa panele tematyczne. Pierwszy dotyczył zagadnień związanych z regulacjami prawnymi w sferze kształcenia zawodowego, ze stanem obecnym i oczekiwanym w zakresie praktycznej nauki zawodu, czy wzrostem rangi szkolnictwa zawodowego.

Panel drugi zdominowały tematy związane z umocowaniem roli pracodawców w prawie oświatowym w kształceniu zawodowym, z krajowymi ramami kwalifikacji w odniesieniu do szkolnictwa zawodowego. Uczestnicy seminarium byli zgodni, co do tego, że polska szkoła powinna być liderem w walce z bezrobociem.

Poniżej materiały z konferencji:
„Ochrona własności intelektualnej istotnym elementem kształcenia zawodowego” :LINK
„Polska Rama kwalifikacji”:
LINK
„Pracodawcy i umocowanie w prawie oświatowym a kształcenie zawodowe”:
LINK

„Projekt programu wdrożenia systemu kształcenia dualnego w Polsce”: LINK