W dniu 20 listopada 2024 roku w siedzibie Związku Rzemiosła Polskiego odbyło inauguracyjne posiedzenie Rady Naukowej przy Prezesie ZRP. Było to wyjątkowe spotkanie, które zainicjowało nową erę w rozwoju polskiego rzemiosła – erę cyfryzacji. Wydarzenie zostało zorganizowane z inicjatywy prof. Jana Klimka, Prezesa Związku Rzemiosła Polskiego, oraz dr. hab. Romana Sobieckiego. W Pałacu Chodkiewiczów zgromadzili się wybitni eksperci z dziedziny przedsiębiorczości, wdrażania nowoczesnych technologii oraz przedstawiciele akademickiego świata, by wspólnie wypracować rozwiązania dla wyzwań stojących przed polskim rzemiosłem.
Prof. Jan Klimek, witając licznie zgromadzonych gości, podkreślił wagę tego spotkania jako historycznego momentu dla rzemiosła w Polsce. Prezes ZRP dosadnie podkreślał, że to początek wielkich zmian, które pozwolą na nowo zdefiniować znaczenie rzemiosła w dynamicznie zmieniającym się świecie technologii. Przedstawił ponadto wizję konsekwentnego działania na rzecz unowocześnienia sektora, podkreślając znaczenie współpracy z młodym pokoleniem oraz wykorzystania zaawansowanych technologii.
Po przemówieniu inaugurującym, prof. Klimek wręczył nominacje członkom Rady Naukowej przy Prezesie ZRP, wyrażając nadzieję na owocną współpracę. Wydarzenie zostało uświetnione tortem, przywiezionym specjalnie na tę okazję z Katowic – miasta macierzystej Izby prof. Klimka.
Skład Rady Naukowej
Rada Naukowa, której przewodniczy dr hab. Roman Sobiecki, prof. SGH, składa się z wybitnych przedstawicieli polskiego świata nauki i biznesu. Nominacje odebrali:
- dr hab. Jerzy Pietrewicz, prof. SGH – Dyrektor Instytutu Rynków i Konkurencji, SGH,
- prof. dr hab. Konrad Raczkowski – Dyrektor Centrum Gospodarki Światowej, UKSW,
- dr hab. Krzysztof Safin, prof. UWSB Merito – Uniwersytet WSB Merito we Wrocławiu,
- dr hab. Robert Zajkowski, prof. UMCS – Kierownik Katedry Bankowości i Rynków Finansowych, UMCS,
- dr hab. Mirosław Czekaj, prof. SGH – Prezes Zarządu BGK,
- dr hab. Krystyna Leszczewska, prof. AŁ – Akademia Łomżyńska,
- dr hab. Paweł Antonowicz, Prof. UG – Prorektor ds. Rozwoju i Finansów,
- dr Edward Hościłowicz, prof. Wans – Rektor WANS w Białymstoku
- dr Rafał Kozłowski – Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach
- dr hab. Roman Sobiecki, prof.SGH.
W wydarzeniu online uczestniczyli również:
- dr hab. Joanna Hernik, prof. ZUT,
- ks. prof. dr hab. Stanisław Dziekoński
- dr hab. Ryszard Kata, prof. UR,
- dr hab. Robert Wolny, prof. UE.
W trakcie spotkania omówiono kwestie związane z adaptacją rzemiosła do wymagań technologicznego świata. Wśród najważniejszych tematów znalazły się konieczność redefinicji pojęcia rzemiosła, edukacja młodzieży oraz opracowanie strategii rozwoju na lata 2025–2029.
Prof. Klimek, zwracając się do członków Rady, jasno określił priorytety: młodzi specjaliści, edukacja technologiczna i innowacyjne narzędzia pracy. W trakcie spotkania zaproponowano m.in. wsparcie finansowe dla małych i średnich przedsiębiorstw na modernizację, programy edukacyjne dla młodych rzemieślników oraz inicjatywy promujące polskie rzemiosło na arenie międzynarodowej.
„To historyczny moment dla rzemiosła. Nasza przyszłość zaczyna się teraz” – powiedział prof. Klimek. Spotkanie zakończyło się wyznaczeniem kolejnych kroków oraz deklaracją kontynuacji prac Rady Naukowej. Przedstawione pomysły i wizje pokazują, że polskie rzemiosło może nie tylko odnaleźć się w erze cyfryzacji, ale stać się jej liderem.
Wydarzenie to daje nadzieję, że dzięki innowacjom i wsparciu młodego pokolenia, tradycyjne rzemiosło zyska nową, silniejszą pozycję w gospodarce XXI wieku.