Projekt ustawy o zakazie handlu w niedziele w obecnym kształcie wymaga dopracowania i konsultacji z pomysłodawcami. Do tej pory do komisji polityki społecznej i rodziny wpłynęło kilkadziesiąt opinii ze strony organizacji pracodawców, konsumentów, strony społecznej, a także prywatnych opinii, dotyczących regulacji zawartych w projekcie obywatelskim. – czytamy na portalu Money.pl. W zaistniałej sytuacji debata nad zmianami w ustawie zostanie przeprowadzona jesienią tego roku, a nie jak przewidywano w czerwcu.
Największe kontrowersje wynikają z liczby niedziel w miesiącu wolnych od handlu. Wątpliwości budzi również zbyt krótki okres pomiędzy publikacją projektu, a wejściem w życie jego przepisów, a także to, że zakazem handlu w niedzielę objęci zostali pracownicy zatrudnionych na umowę i na umowy cywilno-prawne, co w tym drugim przypadku jest niezgodne z kodeksem pracy.
Inicjatorem obywatelskiego projektu ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele jest Krajowy Sekretariat Banków, Handlu i Ubezpieczeń NSZZ „Solidarność”. Obok „Solidarności” w skład Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej weszły również inne związki zawodowe, organizacje zrzeszające pracodawców z branży handlowej oraz stowarzyszenia i organizacje społeczne, w tym m.in. Związek Rzemiosła Polskiego, Spółdzielnie Spożywców „Społem”, Naczelna Rada Zrzeszeń Handlu i Usług, Kongregacja Przemysłowo-Handlowa, Akcja Katolicka, Polska Izba Paliw Płynnych i Polska Grupa Supermarketów. – podaje Money.pl
Więcej: LINK