Money.pl: Kodeks pracy po nowemu. Idą duże zmiany

Rząd pracuje nad nowym prawem pracy, które ma zostać opublikowane w marcu przez Komisję Kodyfikacyjną. Przewidziane w nowelizacji zmiany mają dotyczyć przede wszystkim redukcji liczby umów śmieciowych. W związku z przygotowywanym projektem największe zmiany czekają firmy zatrudniające do 10 osób.

 

Wobec małych firm zniknie obowiązek uzasadniania zwolnienia pracownika. Dziś konieczność szczegółowego opisywania przyczyn zwolnienia i walki z byłymi pracownikami w sądach są dla małych firm dużym problemem. Po zmianie ma być im lżej, ale poniosą też tego koszty. Będą musieli bowiem zapłacić zwolnionym odprawę – tym wyższą, im dłuższy był staż pracy danego pracownika. Odprawy nie będzie trzeba płacić, jeśli pracodawcy będą rozstawać się z pracownikami z uzasadnieniem wypowiedzenia – podaje portal Money.pl.

 

Projekt będzie zakładał również pojawienie się dwóch nowych form umów o pracę – dorywczą i sezonową. Te przepisy będą dotyczyć nie tylko mikroprzedsiębiorstw. Rozwiązanie to ma zapobiegać zatrudnianiu pracowników na umowy zlecenia. W przypadku takiej formy zatrudnienia pracownik będzie mógł przepracować tylko kilka miesięcy, a okres jego wypowiedzenia będzie wynosił kilka dni – czytamy na stronie Money.pl.

 

Więcej: LINK