List rzemieślników do wicemarszałka Tyszki

Środowisko rzemieślnicze wysłało do wicemarszałka Sejmu Stanisława Tyszki podziękowania za zainteresowanie się problemami mikro, małych i średnich przedsiębiorstw. Rzemieślnicy w swoim piśmie poparli projekt ustawy zakładającej obniżenie stawki podatku liniowego dla małych firm rozliczających się PIT z 19 proc. do 15 proc., który jest zgodny z oczekiwaniami środowiska. 

 

ZRP już w zeszłym zwracał uwagę, że obniżka CIT z 19 proc. do 15 proc. bez obniżenia stawki PIT do tej samej wysokości, jest naruszeniem konstytucyjnej zasady równości podatkowej i zaburzeniem warunków konkurencji pomiędzy przedsiębiorcami, tylko z powodu różnych form prawnych prowadzonej działalności. 

 

Związek Rzemiosła Polskiego uważa, że stawki podatkowe od dochodów z działalności gospodarczej osób prawnych i fizycznych powinny być ujednolicone. Istnieje możliwość, ale rzadko stosowana w praktyce (szczególnie w przypadku małych podmiotów, gdzie wspólnicy są zaangażowani w działalności spółki) zniwelowania dodatkowego opodatkowania osób prawnych. Osobom prawnym, które zapłaciłyby podatek od dochodu, a następnie wypłaciłyby dywidendy, od których jako płatnicy, pobraliby podatek, należałoby kwotę równą potrąconego podatkowi zwrócić lub uwzględnić w bieżących zaliczkach osoby prawnej. 

 

Pełna treść: