Kongres Przedsiębiorczości wystosował list do premiera Donalda Tuska podsumowujący jego ostatnie wystąpienie, głównie pod kątem aspektów gospodarczych. Kongres za szczególnie ważne uznał deklaracje zaliczenia do głównych działań rządu: utrzymanie wzrostu gospodarczego, prowadzenie inwestycji w infrastrukturę, w sektor energetyczny oraz dalsze prace na rzecz zrównoważonego bilansu finansów publicznych.
Z pozytywną oceną organizacji pracodawców spotkała się zapowiedź ruchomego czasu pracy i wydłużenie okresu rozliczeniowego, kontynuacja prac nad pakietami deregulacyjnymi. Pracodawcy przychylnie przyjęli zapowiedź nieobjęcia składkami na ubezpieczenie społeczne umów cywilnoprawnych, oraz zmianę w zasadach funkcjonowania urzędów pracy. Ich zdaniem szybka realizacja zapowiedzianych przez rząd priorytetów pomoże w obniżeniu kosztów prowadzonej działalności i ograniczy zwolnienia w firmach.
List uściśla segmenty gospodarki, które zdaniem Kongresu Pracodawców wymagają szczegółowych rozwiązań. Ważne jest by wzmocnienie systemu żłobków i przedszkoli odbywało się równolegle ze wspieraniem tworzenia systemu edukacji, zwłaszcza zawodowej, odpowiadającej nie tylko aspiracjom młodzieży, ale też potrzebom rynku pracy. Oznacza to konieczność zacieśnienia współpracy z pracodawcami. Zwiększony wymiar praktyk u przedsiębiorców przyczyni się do podnoszenia kwalifikacji zawodowych a także do zmniejszenia bezrobocia wśród ludzi młodych.
Pełna treść listu w załączniku: