Pożegnanie

Ze smutkiem i żalem zawiadamiamy że dnia 13 listopada 2012r. pożegnaliśmy  Ś.P. Andrzeja Dargiela.

Po ciężkiej chorobie zmarł warszawski złotnik, repuser, a w ostatnich latach również malarz i miniaturzysta. Obdarzony wyjątkowymi zdolnościami plastycznymi człowiek, który wszystkie te techniki opanował samodzielnie.

W 1983 r. Minister Kultury i Sztuki w uznaniu dokonań złotniczych, przyznał Andrzejowi Dargielowi zaszczytny tytuł Mistrza Rzemiosła Artystycznego.   (sygn. XXI/5-781/83)

Pracownia Srebro – Andrzej Dargiel na warszawskiej Starówce, zrzeszona w Cechu Złotników, Zegarmistrzów, Optyków, Grawerów i Brązowników m. st. Warszawy, znana była w latach 1976 – 1995 z wykonywanej we własnym, oryginalnym stylu biżuterii z koralami, kamieniami i muszlą perłową.

Złotnicze prace autorstwa Andrzeja wielokrotnie nagradzane były medalami na konkursach i wystawach warszawskiego rzemiosła.  Niewątpliwie jednak, Jego specjalnością było ręczne rycie herbów w kamieniach sygnetowych i pieczęciach lakowych. Wielogodzinna praca przy mikroskopie dawała niepowtarzalny i zaskakujący ilością szczegółów efekt, który niewielu z Jego naśladowców potrafi chociaż częściowo osiągnąć.
Andrzej Dargiel był naprawdę artystą i mistrzem rzemiosła.  Na domowych sztalugach pozostawił nam kolejny, niedokończony już obraz.

Pozostanie  w naszej pamięci.
                                                                                                
Warszawscy Złotniczy i Ogólnopolska Komisja Złotniczo-Jubilerska ZRP