Konferencja o kształceniu zawodowym z udziałem kierownictwa MEN

Ministerstwo Edukacji Narodowej do udziału w spotkaniu zaprosiło przedstawicieli środowiska pracodawców z całego kraju, aby wspólnie ustalić konieczne zmiany i zaprojektować rozwiązania, które przyniosą obustronne korzyści. Podczas wydarzenia rozmawiano m.in. o potrzebie zmian w szkolnictwie zawodowym, dostosowaniu tego obszaru edukacji do potrzeb rynku pracy oraz włączeniu środowiska pracodawców w proces unowocześniania kształcenia zawodowego.
 
Minister Anna Zalewska powiedziała w trakcie spotkania, że jak najszybciej należy włączyć pracodawców w system kształcenia zawodowego, co wynika przede wszystkim z dynamicznie zmieniającej się sytuacji gospodarczej, a także z emigracji i odpływu pracowników z określonych branż. Dotychczasowa marginalna obecność pracodawców w kształceniu zawodowym – zdaniem minister Anny Zalewskiej – wynikała przede wszystkim z mało elastycznego systemu, który nie uwzględniał potrzeb rynku pracy i oczekiwań przedstawicieli pracodawców.

Minister edukacji wskazała także na konieczność efektywniejszego wydatkowania pieniędzy na szkolnictwo zawodowe. Podkreśliła, że od 2019 r. nastąpi zróżnicowanie subwencji, które zahamuje przeznaczanie środków z budżetu na zawody nieadekwatne do potrzeb gospodarki.

Piotr Bartosiak, zastępca dyrektora w Departamencie Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Ministerstwie Edukacji Narodowej, przybliżył z kolei ideę konkursu „Praktyczna nauka zawodu w rzeczywistych warunkach”. Konkurs organizowany przez MEN, na który przeznaczono 21 mln złotych, jest skierowany do pracodawców działających w 10 branżach. Jego efektem mają być rekomendacje wypracowane dla Ministerstwa Edukacji Narodowej, w jaki sposób można usprawnić system kształcenia zawodowego w obszarze kształcenia praktycznego.

Podczas konferencji pracodawcy składali deklaracje współpracy z Ministerstwem Edukacji Narodowej, wskazując obszar, w którym mogliby udzielić swojego wsparcia. Mogli też wyrazić chęć współdziałania z Ośrodkiem Rozwoju Edukacji w ramach projektu „Partnerstwo na rzecz kształcenia zawodowego”.

W spotkaniu uczestniczył m.in. wiceprezes Związku Rzemiosła Polskiego Janusz Kowalski.
Więcej:

LINK