23 września 2024 r. pod hasłem „Razem kształtujemy Europę jutra” odbył się III Kongres „Dialog o Gospodarce”. Organizatorem była Federacja Przedsiębiorców Polskich we współpracy z Ministerstwami Obrony Narodowej, Funduszy i Polityki Regionalnej, Urzędem Zamówień Publicznych, ZUS, Radą Dialogu Społecznego i innymi organizacjami. Uczestniczyli posłowie do Parlamentu Europejskiego, eksperci z różnych branż gospodarki, przedsiębiorcy, w tym szefowie Amazona, Ubera, Philip Morrisa oraz przedstawiciele organizacji pracodawców. Związek Rzemiosła Polskiego reprezentował Jarosław Romaniuk, główny specjalista w Zespole Rozwoju Przedsiębiorczości. W spotkaniu wziął także Janusz Borzyński, ekspert ZRP i Dyrektor Cechu Rzemiosł Różnych i Przedsiębiorczości w Pułtusku.
W trakcie Kongresu przedstawiono priorytety polskiego rządu na czas polskiej Prezydencji w Unii Europejskiej, w tym wzmocnienie bezpieczeństwa Polski i innych krajów unijnych wobec zagrożeń ze strony Federacji Rosyjskiej, poprzez ujednolicenie i koordynację polityki zakupowej; zwiększenie odporności administracji państwowej, przedsiębiorstw państwowych i prywatnych na dezinformację poprzez politykę informacyjną koordynowaną na szczeblu unijnym, wdrażanie cyfryzacji i promocję narzędzi cyberbezpieczeństwa; zapewnienie bezpieczeństwa żywnościowego, a także korygowanie polityki transformacji, tak by polityka ta była dostosowana do realnych możliwości gospodarki Polski i innych państw członkowskich UE. Nadto priorytetem dla polskiego rządu ma być powrót do realizacji unijnej polityki spójności w sposób i w trybie sprawdzonym w czasie przed pandemią Covidu. W szczególności Polska będzie przeciwna, by środki przeznaczane z unijnego budżetu na projekty realizowane w ramach tej polityki wspierały jedynie przedsięwzięcia i projekty realizowane w ramach współpracy transgranicznej zgodnie z najnowszymi zaleceniami niektórych wyższych urzędników Komisji Europejskich.
W debacie wskazywano problemy, na które napotykają przedsiębiorcy i które w sposób niekorzystny wpływają na konkurencyjność przedsiębiorstw europejskich oraz szerzej na budowę silnej i odpornej Europy, takie jak nadmierna regulacja, sprawozdawczość i pośpiesznie wprowadzana polityka Zielonego Ładu, powodująca wzrost cen energii, kosztów służb kadrowo-finansowych i w efekcie zmniejszenie konkurencyjności gospodarek krajów unijnych względem Chin, Indii i USA, co z kolei sprawia, że firmy energochłonne rozpatrują przenoszenie działalności poza granice UE. Nadto omawiano zagadnienia dotyczące polityki inwestycyjnej, przemysłowej i kierunków rozwoju kraju w najbliższych latach; poprawy dostępności zamówień publicznych dla większej liczby firm, oskładkowania umów cywilnoprawnych, narastającego problemu z brakiem rąk do pracy, zwiększających się kosztów pracy, dobrostanu pracowników, implementacji dyrektywy o pracy platformowej i inne uwarunkowania rynku pracy. Wiele uwagi poświecono sposobom zapobiegania infiltracji złośliwego oprogramowania do sieci informatycznych przedsiębiorstw uczestniczących w łańcuchach dostaw towarów i usług spoza Unii Europejskiej.