Wersja kontrastowa
 A
 A
 A

Kategoria: komisje problemowe

Opublikowano 16/10/2009

Gazeta Wyborcza: Nowy kierunek dla studentów: Taboret nie musi być ładny

„Krosna, piece do wypalania garnków, nowoczesna pracownia graficzna i międzynarodowa kadra. Prywatna uczelnia z ul. Kutrzeby zamierza uczyć rzemiosła. W wydział sztuki użytkowej zainwestuje minimum 3 mln zł. A kilkudziesięciu studentów wykształci za darmo.” – czytamy w Gazecie Prawnej.

„Pochylone nad krosnami głowy. Ściany pokryte kolorowymi gobelinami. Na rozłożonych krosnach suszą się motki wełny. Palce przebierają między cieniutkimi nitkami. Praca wre.”

„Za ścianą: młody chłopak pochyla się nad wielkim, gorącym piecem. Policzki ma czerwone. Z pieca bucha około 900 stopni Celsjusza. Po dziesięciu godzinach wyciąga swój pierwszy garnek. Koledzy i koleżanki zazdrośnie spoglądają znad kół garncarskich. Obrazek sprzed wieków? Nie. Tak, już w przyszłym roku wyglądać ma nauka na wydziale sztuki użytkowej w Wyższej Szkole Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa w Poznaniu.”

„Przygotowania już trwają. - Zaczynamy kompletować wyposażenie. Kupić trzeba cały sprzęt, na którym pracować będą studenci: piec do wypalania garnków, krosna, narzędzia do plecenia gobelinów, stoły dla przyszłych stolarzy. To bardzo duża inwestycja - mówi Agnieszka Lewicka z rektoratu uczelni. Bo, jak dodaje, na wydziale liczyć się będzie przede wszystkim zdobycie praktycznych umiejętności. - Rzemiosło, rzemiosło i jeszcze raz nauka rzemiosła - podkreśla. - Zamierzamy wykształcić nowoczesnych designerów. Sposób kształcenia odbiegał będzie całkowicie, od tego, jak uczy się na Akademiach Sztuk Pięknych. Nie będziemy kształcić osobowości artystycznych, ale uczyć zawodu - zaznacza.”

„W tym celu powstanie też wielka pracownia komputerowa, wyposażona w nowoczesne programy do tworzenia grafiki, dźwięku i scenografii. Nowy wydział zajmie ogromną przestrzeń. - Potrzebna nam będzie hala. Początkowo zaadaptujemy blisko tysiąc metrów kwadratowych hali na Golęcinie, naprzeciw budynku Zespołu Szkół Technicznych. Docelowo nowy wydział znajdował się będzie w zabytkowym budynku starej drukarni na ul. Zwierzynieckiej.”

„Uczelnia nie martwi się o zainteresowanie. - Mamy głosy z biznesu i przemysłu, że na rynku brakuje projektantów umiejących z nimi współpracować. Studenci, których wypuszczają istniejące uczelnie wyższe, owszem, potrafią zrobić coś ładnego, większość ich prac jednak nie nadaje się do wdrożenia do produkcji. Nie chodzi o to, by taboret był ładny, ale o to, by nadawał się też do użycia - mówi kanclerz uczelni Małgorzata Wróblewska.”

Więcej: Gazeta Wyborcza Poznań
Ewa Mikulec
15.10.2009
LINK

Ważne informacje:
Najnowsze artykuły:
związek rzemiosła polskiego
00-246 Warszawa
ul. Miodowa 14
Centrala
Tel.: 22 504 4 200
Fax: 22 831-96-10
E-mail: zrp@zrp.pl
o nasO ZRPStrukturaOrganyKomisjeUstawa o rzemiośleHistoria ZRPWarunki użytkowania
Działalność ZRPOświata zawodowaProjekt "Czas na staż"Nowa jakość egzaminówPodatki i sprawy gospodarczeUnia europejskaPolityka społecznaFundusze unijneRada duszpasterskaKonkursy i odznaczenia
KontaktPrezes ZRPDyrektor GeneralnyZespołyPraca
© Związek Rzemiosła Polskiego 2018