Wersja kontrastowa
 A
 A
 A

Kategoria: komisje problemowe

Opublikowano 20/06/2008

Gazeta Wyborcza: Cuda-wianki na Zamku

"Przez dwa dni dziedziniec Zamku należał do wojów i średniowiecznych rzemieślników. Był także konkurs na najpiękniejszy wianek. Wszystko z okazji Nocy Świętojańskiej" - czytamy w Gazecie Wyborczej.

"Noc Kupały nazywana także Nocą Świętojańską, Sobótką lub Palinocką była obchodzona w całej Europie, od Skandynawii po kraje śródziemnomorskie. Była to noc wróżb i czarów związana z letnim przesileniem. Choć najkrótsza noc w roku ma zaledwie 7 godz. 47 min, na szczecińskim Zamku trwała dwa dni. Zabawa związana z Nocą Kupały rozpoczęła się już w sobotę w południe. Do Szczecina zjechały grupy wojów i rzemieślników m.in. z Gdańska (Nordelag), Poznania (Walhalla) oraz z Niemiec (Orenda). Na dwa dni zamkowy dziedziniec zamienił się w średniowieczną wioskę. Przed namiotami rzemieślnicy prezentowali dawne rzemiosła m.in. mincerstwo, kowalstwo, rogownictwo i tkactwo".

"- Staramy się pokazać, jak wyglądało życie tysiąc lat temu. Ludzie znają to tylko z filmów i trudno im sobie to wyobrazić - mówił Paweł Jastrzębski z drużyny wikingów Huginns Hird ze Szczecina".

Ważne informacje:
Najnowsze artykuły:
związek rzemiosła polskiego
00-246 Warszawa
ul. Miodowa 14
Centrala
Tel.: 22 504 4 200
Fax: 22 831-96-10
E-mail: zrp@zrp.pl
o nasO ZRPStrukturaOrganyKomisjeUstawa o rzemiośleHistoria ZRPWarunki użytkowania
Działalność ZRPOświata zawodowaProjekt "Czas na staż"Nowa jakość egzaminówPodatki i sprawy gospodarczeUnia europejskaPolityka społecznaFundusze unijneRada duszpasterskaKonkursy i odznaczenia
KontaktPrezes ZRPDyrektor GeneralnyZespołyPraca
© Związek Rzemiosła Polskiego 2018