Gazeta Prawna: W lutym będzie do wzięcia 100 mln zł dotacji dla firm

„W ostatnich dniach stycznia ruszy pierwszy w tym roku konkurs na unijne dotacje dla przedsiębiorców w programie Innowacyjna Gospodarka. Do podziału będzie ok. 100 mln złotych” – czytamy w Gazecie Prawnej.

„Za trzy tygodnie przedsiębiorcy będą mieli pierwszą w tym roku szansę zdobycia unijnego wsparcia na swoje inwestycje. Z harmonogramu Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości wynika, że 29 stycznia ogłosi ona konkurs na dotacje na zakup infrastruktury badawczej oraz na inwestycje związane z wzornictwem przemysłowym. Zainteresowane firmy będą mogły składać aplikacje dopiero od 15 lutego.”

„Z ubiegłorocznych zapowiedzi Ministerstwa Rozwoju Regionalnego wynika, że budżet konkursu będzie wynosił około 100 mln zł. Podobna kwota będzie do wzięcia w następnej edycji konkursu, która odbędzie się w drugiej połowie roku.”

„Działanie 4.2 cieszyło się w ubiegłym roku dużą popularnością, bo przedsiębiorcy wykorzystywali je do pozyskiwania wsparcia inwestycyjnego. Wystarczyło zgłosić zamiary wyprodukowania nowego wzoru przemysłowego, (np. nowej butelki), by móc dostać dotacje na zakup niezbędnej w tym celu linii produkcyjnej.”

„W tegorocznych konkursach w programie Innowacyjna Gospodarka zostanie rozdysponowane 5,5 mld zł. To mniej niż w ubiegłym roku, kiedy to tylko na same wsparcie inwestycji firm w nowe technologie poszło ok. 4 mld zł. 2010 rok jest ostatnim, w którym firmy będą mogły skorzystać z tak dużej ilości unijnych pieniędzy. Zostanie w nim zorganizowanych 38 konkursów na dotacje, z czego większość w I połowie roku.”

Więcej: edgp.gazetaprawna.pl
Mariusz Gawrychowski
11.01.2010
LINK