Gazeta Prawna: Ułatwienia dla małych firm to najlepsza recepta na wychodzenie z kryzysu

„Świąteczno-noworoczny okres skłania do podsumowań wydarzeń kończącego się roku. A ten na pewno przejdzie do historii jako czas kryzysu. Pojawiają się wprawdzie pierwsze pozytywne zwiastuny jego końca, ale sytuacja wciąż pozostaje trudna” – czytamy w felietonie Prezesa ZRP Jerzego Bartnika.

„Aby zażegnać kryzys, potrzebna jest świadoma polityka gospodarcza rządu, która pomoże przedsiębiorcom wyprowadzić firmy – a tym samym całą naszą gospodarkę – na prostą. Choć sukcesem jest uchwalenie ustawy antykryzysowej, to warto zastanowić się nad modyfikacją niektórych jej założeń, nieuwzględniających rzeczywistości, w której funkcjonują mikro- i małe przedsiębiorstwa.”

„Obawiam się, że najważniejsze rozwiązania zawarte w ustawie o łagodzeniu skutków kryzysu ekonomicznego dla pracowników i przedsiębiorców nie uratują tak wielu miejsc pracy, jak zakładano. Wielu przedsiębiorców – zwłaszcza w dużych firmach – nie chce podjąć ryzyka zachowania załóg pracowniczych w komplecie przez okres 12 miesięcy. Obawa przed koniecznością zwrotu dopłat do pensji powoduje, że zamiast sięgnąć po subsydia płacowe, decydują się oni na zwolnienia.”

Więcej: edgp.gazetaprawna.pl
Jerzy Bartnik
24.12.2009

LINK