Gazeta Prawna: Kupno auta w 2010 roku nie pozbawi odliczenia

„Kup samochód przed końcem roku, a skorzystasz na odliczeniu VAT od tego zakupu. To reklamy, które co dzień zachęcają do wydania pieniędzy na nowe auto. Chwyt reklamowy być może dobry, tylko nie do końca prawdziwy.” – czytamy w Gazecie Prawnej.

„Prawdą jest, że Ministerstwo Finansów planuje wprowadzić zakaz odliczania VAT od kupna pojazdów i paliwa do nich na trzy lata. Kłopot w tym, że na takie ograniczenie zgodę musi wyrazić Unia Europejska, a dokładnie Komitet ds. VAT. I taką zgodę wyraził, ale tylko na wprowadzenie zakazu odliczania VAT od paliwa. Co do zakupu samochodów decyzja jeszcze nie zapadła. Strona polska złożyła w tej sprawie wniosek, tyle tylko że na jego rozpatrzenie Komitet ma osiem miesięcy od jego złożenia.”

„Jeśli termin ten zostanie wykorzystany i Komitet zgodzi się na wprowadzenie zakazu, zmiany w odliczaniu VAT od kupna aut – uwzględniając również proces legislacyjny – zostaną wprowadzone najwcześniej w połowie przyszłego roku, co zresztą potwierdziło nam Ministerstwo Finansów. Zatem na zakupy samochodów z odliczeniem VAT podatnicy mają nie dwa, lecz prawie osiem miesięcy.”

„Firmy motoryzacyjne wykorzystały doniesienia o nadchodzącej nowelizacji ustawy o VAT i dostosowały swoje oferty pod kątem rozszerzenia asortymentu pojazdów, których parametry pozwalają na pełne odliczenie VAT.”

Więcej: edgp.gazetaprawna.pl

Ewa Matuszewska

29.10.2009

LINK