Gazeta Prawna: Jeszcze rok będą ważne niekwalifikowane podpisy ZUS

„Rząd chce odłożyć o rok obowiązek posiadania e-podpisu przez wszystkie firmy zatrudniające ponad pięć osób. Po 21 lipca ZUS nie będzie już wydawać firmom niekwalifikowanych podpisów. Przedsiębiorcy unikną kolejek przy otrzymywaniu bezpiecznych e-podpisów” – czytamy w Gazecie Prawnej.

„Najpóźniej w przyszłym tygodniu posłowie PO przekażą do Sejmu przygotowany przez rząd projekt ustawy zakładający, że płatnicy składek zatrudniający więcej niż pięciu pracowników nie będą musieli od 21 lipca tego roku korzystać wyłącznie z bezpiecznego e-podpisu”.

„Obecnie do ZUS w formie elektronicznej trafiają dokumenty ubezpieczeniowe około 830 tys. firm. Jednak nie wszystkie przedsiębiorstwa przekazują je samodzielnie. Zlecają kontakty z ZUS na przykład firmom rachunkowym. Obecnie firmy, kontaktując się z ZUS, korzystają z tzw. niekwalifikowanego podpisu elektronicznego wydawanego bezpłatnie przez zakład na okres jednego roku”.

„Rząd chce jednak zmienić ten przepis. W przygotowanej nowelizacji przewiduje, że wszystkie niekwalifikowane podpisy elektroniczne zachowają swoją ważność nawet po 20 lipca. Dzięki temu nie dojdzie do tego, że płatnicy, którzy nie otrzymają do tej daty bezpiecznych podpisów, nie przekażą do ZUS dokumentów”.

Związek Rzemiosła Polskiego zajmował stanowisko w tej sprawie. kliknij

Więcej: kliknij

Gazeta Prawna
Bożena Wiktorowska
13.05.2008