Gazeta Prawna: Firmy mogą otrzymać 7,2 tys. zł za nauczenie zawodu bezrobotnego

„Pracodawcy nie ubiegają się w urzędach pracy o przyjmowanie na praktyki bezrobotnych w ramach przygotowania zawodowego dorosłych.” – podaje „Gazeta Prawna”.

„Firmy od 1 lutego 2009 r. mogą przyjąć na praktykę bezrobotnych w ramach przygotowania zawodowego dorosłych. Jak podał nam resort pracy tylko 81 bezrobotnych skorzystało do października z takich praktyk. Do wielu urzędów pracy w ogóle nie wpłynął wniosek od pracodawców o taką praktykę. Tak jest na przykład w Świnoujściu, Piotrkowie Trybunalskim, Warszawie czy Płocku.”

„– W naszym urzędzie nie było przygotowania zawodowego dorosłych. Nie ubiegała się o nie żadna firma – mówi Iwona Trzcińska, kierownik Działu Rynku Pracy Urzędu Pracy m.st. Warszawy.”

„Jej zdaniem procedura realizacji przygotowania zawodowego jest skomplikowana i nawet miesięczna gratyfikacja finansowa dla firm wynosząca 400 zł jej nie rekompensuje.”

„Pracodawcy rezygnują, kiedy dowiedzą się, że otrzymają pieniądze z Funduszu Pracy, jeśli opracują plan szkolenia dla bezrobotnego i zda on egzamin po zakończeniu praktyki. Taki plan jest niezbędny, bo bezrobotny przez cztery dni w tygodniu ma praktykę, a jeden dzień poświęca na szkolenie teoretyczne.”

Więcej: edgp.gazetaprawna.pl

Paweł Jakubczak

24.11.2009

LINK