Gazeta.pl: Rząd deklaruje pomoc przedsiębiorcom (synteza)

„Przedsiębiorca nie może być osobą z definicji podejrzaną – mówił premier Donald Tusk, który był gościem I Kongresu Pracodawców Polskich. Podkreślał, że przedsiębiorca, rzemieślnik, przedstawiciel wolnego zawodu, to sól tej ziemi. Premier Donald Tusk oraz wicepremier i minister gospodarki Waldemar Pawlak deklarowali zgromadzonym ok. 1500 przedstawicielom biznesu, że rząd uczyni wszystko, by prowadzenie działalności gospodarczej w Polsce stało się łatwiejsze.” – czytamy na portalu Gazeta.pl

”Impreza, którą sami organizatorzy określili mianem „historycznej”, była wspólną inicjatywą sześciu organizacji: Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan, Konfederacji Pracodawców Polskich, Polskiej Rady Biznesu, Związku Rzemiosła Polskiego, Amerykańskiej Izby Handlowej oraz Polsko- Niemieckiej Izby Przemysłowo-Handlowej.”

”Pierwszy raz organizacje te postanowiły przemówić jednym głosem i przedstawić najważniejsze postulaty środowiska w formie deklaracji przekazanej rządzącym.”

”Zarówno Tusk, jak i Pawlak wiele mówili o konieczności zmian, na które oczekują przedsiębiorcy i zapewniali, że ich gabinet uczyni wszystko, by – w jak najkrótszym czasie – do nich doszło. Jak powiedział Waldemar Pawlak, Polska powinna stać się krajem, w którym najłatwiej w Europie będzie można prowadzić działalność gospodarczą. Jego zdaniem, cel ten jest realny.”

”Premier zapowiedział m.in. uproszczenie zasad prowadzenia księgowości w firmach i zmniejszenie kontroli w przedsiębiorstwach. Jego zdaniem w sądownictwie gospodarczym, podobnie jak w sprawach karnych, powinna obowiązywać zasada domniemania niewinności.”

”Wśród gości Kongresu obok b. prezydenta Lecha Wałęsy obecny był m.in. prof. Leszek Balcerowicz, który wezwał do przyspieszenia w Polsce prywatyzacji. Jak mówił, Polska jest po Białorusi jedynym krajem, w którym tak wiele majątku znajduje się w rękach państwa.”