G.Prawna:Ryczałtowcy z foliowym problemem

Zapraszamy do zapoznania się z artykułem w Dzienniku Gazecie Prawnej, w którym ciąg dalszy o opłacie recyklingowej. Według dziennika Ministerstwo Finansów musi niezwłocznie uściślić przepisy dotyczące sprzedaży lekkich foliówek, w które pakuje się zakupy. Otóż z przepisu wynika, że dla podatnicy-płatników ryczałtu ewidencjonowanego, opłata recyklingowa pobierana ze sprzedaży torebek foliowych jest przychodem.”Ale po wpłaceniu jej na rachunek bankowy Ministerstwa Środowiska ryczałtowiec może skorygować (pomniejszyć) przychód. Pisaliśmy o tym w artykule „Ogromny bałagan z foliówkami. Handlowcy omijają fiskusa” – czytamy w gazecie.
 
Jest jednak problem, jako, że konstrukcja ryczałtu nie uwzględnia obniżenia przychodu o koszty uzyskania, to należałoby dokonać korekty przychodów w miesiącu, w którym dokonano opłaty recyklingowe. (art.6.ust.1 ust.o zryczałtowanym, podatku dochodowym). Tak uważa resort finansów. Natomiast według ekspertów i doradców podatkowych, że nie wynika to z literlanego brzmienia ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. 
W dalszej części artykułu wyjaśnienie brzmienia obecnie przyjętych przepisów i opinie ekspertów na temat interpretacji zapisu przez ministerstwo.Ale żeby nie było co do tego wątpliwości, minister finansów powinien zgłosić projekt doprecyzowania przepisów lub wydać objaśnienia podatkowe – uważają eksperci.
Więcej: 
edgp.pl
15.01.2018

LINK