Money.pl: Za cofnięcie licznika nawet 5 lat więzienia

Rządowe Centrum Legislacji opublikowało w czwartek projekt noweli ustawy Kodeks karny oraz ustawy Prawo o ruchu drogowym, przygotowany przez Ministerstwie Sprawiedliwości. Najważniejsze zmiany dotyczą zagrożenia karą ingerowania w stan licznika. Co więcej konsekwencje prawne może też mieć nieuzasadnione wymienianie całego licznika przebiegu pojazdu. Podobnie źle może skończyć się dla właściciela samochodu niepoinformowanie o takiej wymianie certyfikowanej stacji kontroli pojazdów  – podaje portal Money.pl. 

 

Według projektu taki proceder zagrożony będzie karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat więzienia. Istotną informacją jest to, że z karą musi liczyć się zarówno pomysłodawca tego przekrętu jak i wykonawca. Poza tym posiadacz pojazdu, w którym z różnych przyczyn wymieniono licznik, będzie musiał już następnego dnia powiadomić o tym i to na piśmie stację kontroli pojazdów.

 

Autorzy projektu w uzasadnieniu podkreślają, że zagrożenie karą i lepsza kontrola mogą przyczynić się do zmniejszenia patologii w tym zakresie. Dlatego ich szczególne zainteresowanie budzą te przypadki, w których wymienia się licznik, by przedstawić nieprawdziwe dane o kilometrach przejechanych przez dany samochód. Projekt zezwala na taką wymianę tylko wtedy, gdy licznik w ogóle przestaje działać. W projekcie znalazł się punkt dotyczący nakładanego na policję obowiązku zapisywania stanu licznika podczas rutynowych kontroli pojazdów, a następnie przekazywania ich do centralnej ewidencji pojazdów – czytamy na stronie Money.pl.

 

Więcej: LINK