G. Prawna: Nowe prawo przedsiębiorców budzi nadzieje i… kontrowersje

Związek Rzemiosła Polskiego jest zdecydowanie przeciwny wprowadzeniu regulacji o nierejestrowanej działalności gospodarczej. Uważa, że będzie ono nadużywane i wykorzystywane przez pomysłowych przedsiębiorców. „Wprowadzenie takiej regulacji zostanie odebrane przez mikroprzedsiębiorców jako zezwolenie dla pewnej grupy podmiotów na prowadzenie działalności w szarej strefie, co ma szczególne znaczenie w usługach i drobnym handlu”. Zdaniem związku unormowanie to narusza konstytucyjną zasadę równości wobec prawa podmiotów gospodarczych, a jako wsparcie udzielane niektórym przedsiębiorcom, będzie niedozwoloną pomocą publiczną w rozumieniu przepisów UE. – podaje Dziennik Gazeta Prawna.

 

Właśnie zakończyły się konsultacje publiczne projektu ustawy – Prawo przedsiębiorców zawartej w Konstytucji Biznesu. Pomimo faktu, że projekt został pozytywnie odebrany, pojawiły się też głosy sprzeciwu dotyczące niektórych zapisów. Wątpliwości budzi możliwość braku obowiązku rejestrowania działalności gospodarczej dla osób fizycznych, kiedy przychód firmy nie przekroczy 50 proc. minimalnego wynagrodzenia. Zrodziło się zatem pytanie kto będzie decydował o prawie do pozostania niezarejestrowaną firmą, oraz kto będzie to kontrolował.

 

Zastrzeżenia budzi już zmiana samej definicji działalności gospodarczej, która po nowelizacji będzie brzmieć następująco: „zorganizowana działalność zarobkowa, wykonywana samodzielnie i w sposób ciągły”. Przedsiębiorcy obawiają się czy według nowych przepisów franczyzobiorcy będą spełniać przesłankę samodzielności. Związek Rzemiosła Polskiego krytycznie ocenił projekt tych zmian. 

Zachęcamy do zapoznania się z pełną treścią artykułu w Dzienniku Gazecie Prawnej.

 

Więcej:

edg.pl

27.06.2017

 

LINK