Egzaminy czeladnicze i mistrzowskie zwolnione z VAT

Związek Rzemiosła Polskiego otrzymał odpowiedź Ministerstwa Finansów w sprawie wyjaśnienia zasad opodatkowania podatkiem VAT usług wykonywanych przez organizacje rzemieślnicze w ramach rzemieślniczego systemu kształcenia zawodowego. Zgodnie z przesłanym przez MF pismem egzaminy czeladnicze i mistrzowskie są zwolnione z tego podatku. 

Ministerstwo szczegółowo odniosło się do kwestii zasad opodatkowania VAT opłat egzaminacyjnych pobieranych przez izby rzemieślnicze. Uznano, że egzaminy czeladnicze i mistrzowskie należy traktować jako integralną część procesu kształcenia zawodowego. W związku z tym przeprowadzanie ich jest zwolnione z VAT na podstawie art.43 ust.1 pkt 29 a ustawy o podatku od towarów i usług. Resort finansów zaznaczył, że przekazane wyjaśnienie nie stanowi interpretacji prawa podatkowego w rozumieniu ordynacji podatkowej, można jednak przyjąć, że będzie ono wykładnią kierunkową dla interpretacji ośrodków zamiejscowych.

W piśmie nie odniesiono się niestety precyzyjnie do innych zadań wykonywanych przez organizacje rzemieślnicze z zakresu kształcenia zawodowego, w tym do sprawy kursów i szkoleń zawodowych. Zwrócono uwagę, że możliwość zastosowania zwolnienia z VAT w usługach kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego jest uwarunkowana prowadzeniem ich w formach i na zasadach przewidzianych w odrębnych przepisach lub od spełnienia wymogu akredytacji.

W tym kontekście, MF przypomniało również o możliwości skorzystania ze zwolnienia z VAT dla szkoleń, które przysługują jednostkom objętym systemem oświaty np. posiadającym status placówki kształcenia ustawicznego. W takim przypadku obowiązują zasady określone w rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej w sprawie uzyskiwania i uzupełniania przez osoby dorosłe wiedzy ogólnej, umiejętności i kwalifikacji zawodowych w formach pozaszkolnych.

 Pismo Ministerstwa Finansów w załączniku