Dziennik Gazeta Prawna: Rząd jest bezsilny

Członkowie Rady Monitorującej DGP i pracodawcy – w tym Prezes ZRP Jerzy Bartnik – są zdania, że gabinet Donalda Tuska nie ma wizji i woli reform. Najdobitniej świadczy o tym ratowanie państwowej kasy cięciami w OFE.

„Co charakterystyczne zarówno członkowie rady, jak i szefowie organizacji pracodawców są pesymistami, jeśli chodzi o przyszłość. Nie spodziewają się, że rząd będzie w stanie zdobyć się na wysiłek reform.”

„Najbardziej niepokoi stan finansów publicznych – mówi Jerzy Bartnik – Niestety rząd nie robi nic, aby je uzdrowić. Teraz, w obliczu poważnych kłopotów, próbuje nadrobić te zaległości i szuka na gwałt źródeł oszczędności. Trzeba sobie zdawać sprawę, że tzw. reforma OFE to tak naprawdę element walki o utrzymanie konstytucyjnego 55-proc. progu długu publicznego, a nie poważna debata nt. ostatecznego kształtu polskiego systemu emerytalnego.”

Zdaniem Prezesa Bartnika katastrofalny stan finansów to też jedyna przyczyna planowanych cięć w Funduszu Pracy.
– „Szukanie oszczędności w Funduszu, który finansuje aktywizację zawodową młodzieży i bezrobotnych, może przynieść gospodarce więcej szkód niż korzyści.”

Jerzy Bartnik wypowiedział się również na temat wprowadzenia w Polsce europejskiej waluty.
– „Cały czas daleko nam do przyjęcia euro. To o tyle dobre, że dysponując własną walutą, zachowaliśmy instrument, który pozwala łagodzić skutki kryzysu. Ale nie powinniśmy tej decyzji odkładać w nieskończoność.”

Więcej: edgp.gazetaprawna.pl
Bartosz Marczuk
7.02.2011
LINK