Dziennik Gazeta Prawna: Rezerwa ministra dla rozpoczynających biznes

Apel ministra pracy do ministra finansów na uruchomienie dodatkowych środków z Funduszu Pracy na aktywizację bezrobotnych pozostał bez odpowiedzi. Dodatkowe 75 mln zł przeznaczone na zakładanie własnej działalności gospodarczej pochodzi z zasobów własnych ministerstwa pracy.

Jak informuje Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej (MPiPS), w ostatni piątek zostały podpisane już pierwsze decyzje o przyznaniu wsparcia. Urzędy pracy niepokoją się czy zdążą rozdysponować pieniądze przed końcem roku. Zdaniem resortu problem z wydaniem pieniędzy będą miały wyłącznie te pośredniaki, które nie działają sprawnie.

– Rozsądnie działający urząd może zebrać i rozpatrzyć wnioski osób bezrobotnych wcześniej, zanim w ministerstwie zapadną decyzje o przyznaniu środków. Wówczas, w chwili ich przekazania, może od razu podjąć decyzję o ich przyznaniu konkretnym odbiorcom – wskazuje Janusz Sejmej, rzecznik MPiPS.
Z metody tej korzystają m.in. urzędy w Ostrowcu Świętokrzyskim i w Limanowej. Wnioski bezrobotnych trafiły tam do urzędowej zamrażarki i będą one wykorzystywane przy przyznawaniu środków.

Więcej:gazetaprawna.pl
18.11.2013
Karolina Topolska
LINK