Wersja kontrastowa
 A
 A
 A

Kategoria: Gospodarka

Opublikowano 04/02/2013

Dziennik Gazeta Prawna: Kopie paragonów znów trzeba przechowywać ponad 5 lat

Polecamy wywiad w „DGP” z Hanną Filipczyk na temat paragonów fiskalnych. Obecnie przedsiębiorcy muszą je przechowywać przez 5 lat.

W zeszłym roku ten termin był krótszy i wynosił 2 lata. Zdaniem Ministerstwa Finansów był to okres przejściowy, żeby przedsiębiorcy mogli nabyć kasy elektroniczne. Są one droższe od tradycyjnych kas z papierowymi rolkami.

Związek Rzemiosła Polskiego od początku był przeciwny zmianie 2-letniego obowiązku przechowywania paragonów na 5-letni, argumentując, że jest to niczym nie uzasadnione utrudnianie funkcjonowania firm, zwłaszcza tych z sektora MŚP. Dodatkowo paragony blakną przed upływem 5 lat, a to naraża przedsiębiorcę na potencjalne kary finansowe.

Zdaniem Hanny Filipczak sytuacja jest schizofreniczna. Starający się prowadzić zgodną z przepisami archiwizację dokumentów przedsiębiorca, staje przed faktem niedoskonałości kas fiskalnych i jest narażony na obciążenia finansowe. Dodatkowo w gruncie rzeczy paragony nie są absolutnie konieczne do efektywnego przeprowadzenia kontroli.

Więcej: gazetaprawna.pl
04.02.2013
Rozmawiała Ewa Ciechanowska

Ważne informacje:
Najnowsze artykuły:
związek rzemiosła polskiego
00-246 Warszawa
ul. Miodowa 14
Centrala
Tel.: 22 504 4 200
Fax: 22 831-96-10
E-mail: zrp@zrp.pl
o nasO ZRPStrukturaOrganyKomisjeUstawa o rzemiośleHistoria ZRPWarunki użytkowania
Działalność ZRPOświata zawodowaProjekt "Czas na staż"Nowa jakość egzaminówPodatki i sprawy gospodarczeUnia europejskaPolityka społecznaFundusze unijneRada duszpasterskaKonkursy i odznaczenia
KontaktPrezes ZRPDyrektor GeneralnyZespołyPraca
© Związek Rzemiosła Polskiego 2018