Firmy, które sięgają po dotacje unijne nie zawsze radzą sobie z ich wykorzystywaniem. Najczęściej zwracane są dotacje na rozwiązania innowacyjne.
Ponad 9 proc. firm musiało oddać przyznane granty. Wydaje się, że to nieduży procent, ale mówimy o znaczących kwotach ( ponad 2,2 mld zł). Niepokoi fakt, że najwięcej zwrotów pochodzi z projektów innowacyjnych. Zdaniem ekspertów często wynika to z terminów przyznania dotacji. Po kilku miesiącach od złożenia wniosku, kiedy pieniądze trafiają do przedsiębiorstwa, określone technologie, czy produkty nie są już innowacyjne. Dlatego firmom, które chcą wprowadzać innowacje na rynek częściej opłaca się kredyt. Jeśli rząd faktycznie chce zachęcić przedsiębiorców do prac badawczo-rozwojowych musi ulepszyć system przyznawania grantów.
Zwroty środków nie oznaczają natomiast, że Polska niewykorzystane pieniądze będzie musiała oddać do Brukseli. Wprowadzenie przez PARP tzw. nadkontrakcji pozwala zawrzeć więcej umów niż jest dostępnych środków. Zwroty trafiają więc do kolejnych przedsiębiorców.
Więcej: gazetaprawna.pl
29.04.2014
Beata Tomaszkiewicz
LINK