Dziennik Gazeta Prawna: Abolicja dzieli firmy: Biznes chwali, związkowcy liczą straty. Dla FUS

Weszła w życie ustawa z 9 listopada 2012 r. o umorzeniu należności powstałych z tytułu nieopłaconych składek przez osoby prowadzące pozarolniczą działalność (Dz.U. z 2012 r., poz. 1551). Można już składać wnioski o abolicję do ZUS.

Jak zaznaczył w rozmowie z Informacyjną Agencją Radiową prezes Związku Rzemiosła Polskiego Jerzy Bartnik, kilkuletnie zaległości w systematycznym opłacaniu składek spowodowane są przede wszystkim błędami w przepisach ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Przeciętny przedsiębiorca nie był w stanie zrozumieć o co w tym wszystkim chodzi. Dlatego też abolicja, to wyprostowanie złego prawa, krok we właściwym kierunku w ramach porządkowania państwa i czynienia ładu prawnego przyjaznego przedsiębiorcom i gospodarce.

Innego zdania są przedstawiciele związków zawodowych, którzy uważają, że wejście w życie ustawy będzie miało niebagatelne konsekwencje dla Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Argumentują również, że wprowadzenie ustawy abolicyjnej jest korzystne nie tylko dla tych, którzy składki chcieli płacić uczciwie ale też tych, którzy nie płacili składek celowo. Jednak, jak podkreśla Jerzy Bartnik, dla zadośćuczynienia krzywdzie osób naprawdę pokrzywdzonych trzeba ponieść tę ofiarę.

Więcej: gazetaprawna.pl
15.01.2013
LINK