Zachęcamy do przeczytania artykułu w dzisiejszym wydaniu Dziennika Gazeta Prawna „Płatność gotówką nadal do 15 tys. euro” autorstwa Agnieszki Pokojskiej.
Sejmowa komisja finansów publicznych zdecydowała, że przedsiębiorca nie wliczy faktury w koszty podatkowe, jeżeli przekaże dostawcy gotówkę za transakcje powyżej 15 tys. euro. W przypadku, kiedy przedsiębiorca nie wywiąże się z tego obowiązku i przekroczy ten limit płatności gotówką, zostaną wobec niego wyciągnięte sankcje podatkowe.
Jednocześnie komisja nie zgodziła się na obniżenie limitu transakcji gotówkowych do 15 tys. zł. a taką propozycję zmian przewidywał rządowy projekt nowelizacji ustaw o PIT, CIT i o swobodzie działalności gospodarczej. Jako argument wskazywano, że znaczne obniżenie limitu płatności gotówkowych utrudni funkcjonowanie małym przedsiębiorcom, którzy uczciwie płacą podatki. Takie stanowisko popierał również Związek Rzemiosła Polskiego.
W opinii Związku Rzemiosła Polskiego tak zasadnicze, ponad 4-krotne obniżenie limitu transakcji objętych obowiązkiem ich dokonywania za pośrednictwem rachunku bankowego skomplikuje możliwość realizowania niektórych transakcji, które z różnych powodów bezpieczniej lub łatwiej jest im przeprowadzić w formie gotówkowej. A jednocześnie w żadnym wypadku wybór tej formy płatności nie będzie powodowany zamiarem uczestnictwa w „oszustwie”.
Zasadnicze wątpliwości, jakie budzi proponowana zmiana, wynikają z możliwości narażenia się przez wielu przedsiębiorców na dotkliwe konsekwencje, wynikające z ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy, a także ustawy prawo dewizowe. Za naruszenie obowiązku ustalonego w ustawie o swobodzie działalności gospodarczej przewidziano kary w postaci nie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów kwoty płatności dokonanej z naruszeniem obowiązków określonych ustawą o swobodzie działalności gospodarczej.
Nowelizacja ma obowiązywać prawdopodobnie od 1 stycznia 2017 r.
Gazeta Prawna, Agnieszka Pokojska
Więcej: LINK