Dz. Gazeta Prawna: Niższy wiek emerytalny pod znakiem zapytania

Jeszcze tylko kilka dni pozostało partnerom społecznym na wypracowanie wspólnego stanowiska dotyczącego obniżenia wieku emerytalnego. Ostateczna wersja musi być gotowa do 9 maja. Nie jest to łatwe, ponieważ i pracodawcy i związki zawodowe chcą pozostać przy swoich propozycjach.

 

– Jeśli nie uda się nam wypracować wspólnego stanowiska, wówczas rząd premier Szydło zdecyduje o ostatecznym kształcie projektu ustawy obniżającego wiek emerytalny. A tego chcieliśmy uniknąć, prowadząc burzliwe negocjacje w tej sprawie – powiedział Gazecie Prawnej Jan Klimek, wiceprezes Związku Rzemiosła Polskiego, przewodniczący zespołu problemowego.

 

W opinii Jerzego Bartnika, prezesa Związku Rzemiosła Polskiego najlepszym rozwiązaniem jest umożliwienie przejścia na emerytury kobietom po ukończeniu 61. roku życia oraz mężczyznom, którzy ukończyli 66 lat. Dodatkowo prawo do wcześniejszego zakończenia pracy powinny mieć panie mające 35 lat składkowych oraz panowie z 40 latami pracy.

 

– Warunkiem przejścia na emeryturę z wykorzystaniem warunku stażowego, bez względu na wiek, miałoby być też to, aby zaewidencjonowany kapitał emerytalny zebrany przez ubezpieczonego pozwalał na wyliczenie świadczenia w wysokości nie mniejszej niż 130 proc. najniższej emerytury. Na dziś daje to nieco ponad 1 tys. zł – wyjaśnia Jerzy Bartnik. – Ten wariant umożliwia wcześniejsze przejście na emeryturę m.in. kominiarzy czy dekarzy, którzy ze względu na pracę na wysokościach nie mogą wykonywać swojego zawodu do 67. roku życia – dodaje.

 

Zachęcamy do przeczytania pełnego artykułu, który dzisiaj 4 maja ukazał się w Dzienniku Gazecie Prawnej – „Niższy wiek emerytalny pod znakiem zapytania”.

Więcej:

Edgp.pl

Bożena Wiktorowska

 4.05.2016

Więcej: LINK