Dz. Gazeta Prawna: Absolwent za mało certyfikowany

Spora część uczniów szkół zawodowych nie podchodzi do egzaminu zawodowego uważając je za zbyt trudne do przebycia. Według danych Centralnej Komisji Egzaminacyjnej rzeczywiście egzaminy nie są łatwe i dlatego uprawnienia zawodowe zdobyły zaledwie dwie trzecie uczniów po zawodówkach i mniej niż połowa po technikach – podaje Dziennik.

– „Niestety od wielu lat utrzymuje się ta tendencja. Do egzaminów nie podchodzi spora część absolwentów i równie wielu, pomimo trzech czy czterech lat nauki, nie ma umiejętności, by zdobyć certyfikat, potwierdzając te kwalifikacje – przyznaje Jerzy Bartnik, prezes Związku Rzemiosła Polskiego. – W dużej części odpowiada za ten stan niska świadomość wagi takich certyfikatów. Po prostu mają one mały prestiż. By go podnieść, powinny być powiązane z certyfikatami wydawanymi przez izby rzemieślnicze, bo to one są rozpoznawalne i uznawane w Europie – dodaje Bartnik.

Od tego roku egzaminy zawodowe zdaje się na nowych zasadach. Nauczany zawód ma być dzielony na kwalifikacje (do 3) i to te konkretne umiejętności mają być certyfikowane. Absolwentom pierwsze podejście nie bardzo się powiodło, bo zaledwie połowie z nich udało się zaliczyć podejście do nowego egzaminu.
Więcej: LINK

dgp.pl

Sylwia Czubkowska

18.09.2013