Nasze Miasto Śląskie: Stawiajcie na małe – w nich siła!

Zdaniem Przewodniczącego Komisji Europejskiej Jose Manuela Barroso, gościa Kongresu to właśnie małe i średnie firmy są najlepszym lekarstwem na pokonanie kryzysu. Przeprowadzone wyliczenia pokazują, że gdyby każda z tych firm działająca w Europie utworzyła jedno miejsce pracy skończyłby się problem bezrobocia – czytamy w gazecie.

Żeby jednak tak się stało należy stworzyć właściwe, stabilne warunki do rozwoju sektora MŚP. I właśnie tym zagadnieniom poświęcony jest III Europejski Kongres Małych i Średnich Przedsiębiorstw, który wczoraj (16 września) rozpoczął się w Katowicach.

Aktywność i przedsiębiorczość małych firm decyduje w dużym stopniu o tym czy Polacy mają pracę pokazują wyniki raportu o stanie małych i średnich przedsiębiorstw przygotowanego przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości.

Pomimo niesprzyjającego klimatu małe firmy potrafią się obronić. Jan Klimek Prezes Izby Rzemieślniczej oraz MŚP w Katowicach w wypowiedzi dla gazety, podkreślił, że rzemieślników zawsze ratują dwie rzeczy: kwalifikacje i jakość. – „Klienci maja do nich zaufanie, cenią ich i to jest kapitał nie do przecenienia. To dobra baza dla następców tych firm. Muszą jednak pamiętać, że dziś mierzymy się z konkurencja nie tylko lokalną, ale i europejską, a nawet globalną. Dbając o przyszłość firmy należy położyć nacisk na innowacje, bo kto się nie rozwija, ten zapewne nie pokona konkurencji –powiedział Jan Klimek.

 

III Europejski Kongres MŚP odbywający się w Katowicach w dniach 16-18 września br. to okazja do spotkania polityków i ekspertów zarówno z Polski, jak i ze świata. Jednym z filarów tegorocznego Kongresu jest pierwsze spotkanie instytucji wsparcia przedsiębiorczości, odbywające się pod patronatem Komisji Europejskiej. PARP jest patronem merytorycznym tego forum.

 

Prezydent Bronisław Komorowski otwierając Kongres przypomniał, że w warunkach polskich małe i średnie przedsiębiorstwa stanowią ponad 99 proc. firm. – Małe i średnie przedsiębiorstwa – powiedział od czasu odzyskania niepodległości w 1989 r. odgrywają główną rolę w rozwoju Polski. Tworzą m.in. 67 proc. miejsc pracy w sektorze prywatnym i wytwarzają ponad 50 proc. PKB. Polska nie ma jeszcze wielkiego kapitału i dopiero musi go zbudować. Gospodarkę budujemy żmudną pracą i wysiłkiem małych i średnich przedsiębiorstw.

Więcej:
Nasze Miasto Śląskie
Mariusz Urbanke
16.09.2013