Telepraca jest dobrym rozwiązaniem, które ułatwia prowadzenie firmy, a pracownikom pozwala na łatwiejsze łączenie obowiązków rodzinnych i zawodowych. Niestety obecne przepisy nie sprzyjają jej wykorzystywaniu w przedsiębiorstwie – informuje „Dziennik Gazeta Prawna”.
Jedynie 3,2 proc. firm zatrudniało pracowników w tej formie. Zniechęcają restrykcyjne wymogi formalne i organizacyjne oraz obowiązki związane z bhp. Do tego dochodzą koszty ubezpieczenia wykorzystywanego w domu sprzętu oraz trudności w konsultacjach telepracy ze związkami zawodowymi.
Tymczasem na stworzenie zdalnego stanowiska pracy przyznawane są granty z Funduszu Pracy. Niechęć pracodawców do telepracy należałoby wiec przełamać, co przyniesie korzyści i dla pracowników i dla rozwoju firm.
Ministerstwo Pracy planuje wprowadzenie nowelizacji przepisów i przeprowadzenie konsultacji społecznych zarówno nad zmianami w kodeksie pracy, jak i nad rozwiązaniami pozwalającymi uelastycznić przepisy bhp, tak by nie kolidowały z zaleceniami unijnymi.
Pomysł wykorzystania telepracy jako środka aktywizacji rodziców jest uzasadniony, tym bardziej, że osoba wychowująca dziecko będzie pracować z domu, co pozwoli jej godzić obowiązki rodzicielskie z pracą. Jest to istotne, ponieważ ubiegłoroczne rozszerzenie uprawnień pracowniczych związanych z urodzeniem dziecka o urlop rodzicielski może sprawić, że rodzice, którzy z nich skorzystają, będą częściej tracić pracę.
Więcej: gazetaprawna.pl
24.04.2014
Tomasz Zalewski
LINK