„Dualne kształcenie zawodowe o potrzebie społecznej umowy”

12 maja w Centrum Partnerstwa Społecznego „Dialog” w Warszawie odbyła się konferencja „Dualne kształcenie zawodowe o potrzebie społecznej umowy”. Otwierając konferencję Iwona Zakrzewska, dyrektor Centrum „Dialog”, podkreśliła, że o dualnym kształceniu zawodowym, jako sposobie na walkę z bezrobociem wśród młodzieży, mówi się od dawna i jest to temat, który zdecydowanie jest priorytetem na rynku pracy. Współczesny rynek pracy, charakteryzujący się wysoką dynamiką zmian, wymusza poszukiwania rozsądnego kompromisu łączącego wiedzę i umiejętności w kwalifikacjach zawodowych.

Uczestnikami debaty byli. prof Kazimierz Frieske, dyrektor Instytutu Pracy i Spraw Socjalnych, prof. Mieczysław Kabaj z Instytutu Pracy i Spraw Socjalnych, prof. Urszula Jeruszka, z Instytutu Spraw Socjalnych Maria Montowska  dyrektor z Polsko-Niemieckiej Izby Przemysłowo-Handlowej, Jolanta Kosakowska, dyrektor Zespołu Oświaty Zawodowej i Problematyki Społecznej Związku Rzemiosła Polskiego, oraz Wieńczysław Andrzej Targ, zastępca Komendanta Głównego Ochotniczych Hufców Pracy,

Ekspert ZRP Jolanta Kosakowska w prezentacji pn. „Kształcenie dualne w działaniu rzemiosła” zaznaczyła, że nowym trendem działalności organizacji rzemiosła jest prowadzenie szkół zawodowych, w których uczniowie zajęcia praktyczne mają organizowane u rzemieślników a teorię w szkole. Trend ten poprawia efektywność kształcenia zawodowego i ma tendencję rozwojową. Niepokojącym faktem przytoczonym przez dyr. Kosakowską jest zmniejszająca się co roku liczba zakładów szkolących uczniów w rzemiośle – w 2012 roku zakładów szkolących uczniów było 25 140, w 2014 roku 23 819.
Więcej; LINK