Wszystkie zmiany przygotowywane w prawie gospodarczym powstają we współpracy z przedsiębiorcami i organizacjami ich reprezentującymi, a także z innymi organami administracji informuje ministerstwo gospodarki. Działania te umozliwiają zdiagnozowanie barier w prowadzeniu biznesu i zaproponowanie rozwiązań, które pomagają rozwijać działalność gospodarczą.
Resort za sukces uznaje wprowadzenie 4 ustaw deregulacyjnych. Dzięki nim dokonano łącznie ponad 300 zmian w ponad 100 ustawach. Wprowadzone zmiany to .min.: możliwość składania oświadczeń przedsiębiorcy w miejsce zaświadczeń otrzymywanych z urzędów; skrócenie z 10 do 5 lat okres przedawnienia należności z tytułu składek do ZUS i KRUS.
Według szacunków ministerstwa dzięki uproszczeniu formalności, zmniejszeniu obciążeń administracyjnych i redukcji opłat urzędowych przedsiębiorcy oszczędzają ok. 8 mld zł rocznie.
Udało się też ustanowić nowe Prawo restrukturyzacyjne, dzięki czemu firmy, które znajdą się w trudnej sytuacji mogą kontynuować działalność a jeżeli nie ma już szans uratowanie przedsiębiorstwa – usprawnić procesy upadłościowe.
W Ministerstwo dodaje, że ważnym elementem wsparcia przedsiębiorców jest także ustawa o wsparciu polubownych metod rozwiązywania sporów,nowelizacja ustawy o swobodzie działalności gospodarczej w ramach której ograniczono uciążliwość kontroli przedsiębiorców przez urzędy.
Więcej: LINK