18 Lipca 2024 w Ministerstwie Rozwoju i Technologii odbyło się spotkanie konsultacyjne podczas,którego omówiono stan ucyfrowienia polskich firm oraz założenia cyfrowej transformacji małych i średnich przedsiębiorstw. W spotkaniu pod przewodnictwem wiceministra Ignacego Niemczyckiego udział wzięli przedstawiciele kilkudziesięciu firm, organizacji branżowych i organizacji partnerów społecznych, a także Ministerstw Cyfryzacji oraz Funduszy i Polityki Regionalnej. ZRP reprezentowali dwaj eksperci: Pan Arkadiusz Paciorek i Pan Janusz Borzyński.
Cyfryzacja to przede wszystkim ułatwienie w codziennym funkcjonowaniu przedsiębiorstwa. Dzięki wprowadzeniu cyfrowych narzędzi, właściciel firmy może w większym stopniu skupić się na kreatywnych działaniach i więcej czasu poświęcić na jej rozwój. Ma to szczególne znaczenie w przypadku małych i średnich firm, które z zasady nie dysponują rozbudowanym personelem. Niestety, tylko aż 75% polskich firm w 2023 r. zostało zakwalifikowanych do grupy o bardzo niskiej lub niskiej intensywności cyfrowej. Należymy do grupy krajów z potencjałem do stania się silną gospodarką cyfrową, ale kluczowe wyzwanie to utrzymanie wysokiego tempa adopcji technologii.
Dlatego Ministerstwo Rozwoju i Technologii pracuje nad planami wsparcia sektora MŚP w transformacji cyfrowej. Jego założenia będą poddane szerokim konsultacjom społecznym. Podczas spotkania przedstawiono wyniki badania segmentacji MŚP w projekcie „Wzmocnienie transformacji MŚP wśród polskich przedsiębiorców”, który MRiT realizuje wspólnie z Komisją Europejską.
W czasie dyskusji eksperci szukali odpowiedzi na najważniejsze pytania: jakie branże powinny być traktowane priorytetowo przy wsparciu cyfrowej transformacji oraz jakie rozwiązania cyfrowe, systemy i technologie powinny być wdrożone przez przedsiębiorstwa. Wnioski ze spotkania posłużą teraz do dalszych prac nad skutecznym wsparciem cyfryzacji MŚP.