Business Insider.pl: Zmiany dla firm rodzinnych i start-upów od 1 stycznia 2019 r.

Minister Jadwiga Emilewicz powiedziała, że ministerstwo pracuje w tej chwili nad pakietem dla małych i średnich przedsiębiorstw. To będzie kolejna ważna zmiana, którą przygotowujemy. Jednym z istotnych proponowanych tam rozwiązań, na które firmy rodzinne czekają od dawna, jest możliwość zaliczenia zarobków współmałżonka do kosztów podatkowych. Za sprawą tych ułatwień małe firmy rodzinne będą mogły to uwzględnić w systemie swoich rozliczeń – powiedziała minister. „Mamy nadzieję, że wszyscy będą mogli stosować te rozwiązania od 1 stycznia 2019 r. – czytamy na portalu Business Insider.pl.

 

Wśród przewidzianych ok. 60 zmian znajdzie się między innymi zniesienie nadmiaru obowiązków biurokratycznych, wliczanie w koszty pracy współmałżonka czy płynne zmiany pokoleniowe w firmach rodzinnych, w celu ograniczania zjawiska umierania firmy wraz ze śmiercią właściciela. Według minister przedsiębiorczości i technologii zmiany te mają trafić wkrótce pod obrady rządu, a w życie mają wejść już od 1 stycznia 2019 r.

 

Pakiet zmian zawiera również rozwiązania dla start-upów. Z myślą o młodych spółkach technologicznych, w przygotowaniu jest rozwiązanie dot. prostej spółki akcyjnej. Emilewicz podkreśla, że spółka będzie wpisana w kodeksie spółek handlowych. Będzie można ją założyć nie tylko drogą konwencjonalną, ale także elektronicznie – podaje Business Insider Polska.

 

Więcej: LINK