Zapraszamy do zapoznania się z najnowszymi informacjami dotyczącymi prognozowanego zapotrzebowania na zawody w 2025 roku – „Barometrem zawodów 2025”.
Barometr zawodów to jednoroczna prognoza sytuacji w zawodach. Jest on wynikiem badania jakościowego, bowiem opiera się na opinii ekspertów, którzy na przełomie III i IV kwartału analizują sytuację w poszczególnych zawodach posiłkując się danymi ilościowymi.
Barometr powstaje osobno dla każdego powiatu w Polsce, ale jest dostępny również na poziomie województwa i kraju. Może zatem być zróżnicowany w zależności od regionu. Barometr prezentuje zawody w podziale na trzy grupy: zawody deficytowe, zawody zrównoważone i zawody nadwyżkowe.
Zawody deficytowe to takie, w których liczba wolnych miejsc pracy jest większa niż liczba osób zainteresowanych podjęciem pracy i spełniających wymagania pracodawców.
Zawody zrównoważone to te, w których liczba wolnych miejsc pracy jest zbliżona do liczby osób zainteresowanych podjęciem pracy i spełniających wymagania pracodawców
Zawody nadwyżkowe, należy rozumieć jako takie, w których liczba wolnych miejsc jest mniejsza niż liczba osób zainteresowanych podjęciem pracy i spełniających wymagania pracodawców.
Jak wynika z Barometru na 2025 rok w deficycie znajdą się 23 zawody, tj. o 6 mniej niż w prognozie na 2024 rok. Wśród zawodów deficytowych znajdują się zawody rzemieślnicze, takie jak: dekarze i blacharze budowlani, elektrycy, elektromechanicy i elektromonterzy, mechanicy pojazdów samochodowych, monterzy instalacji budowlanych, murarze i tynkarze – co podkreśla istotne znaczenie kształcenia w rzemiośle. Ponadto, jako zawód deficytowy wskazywany został: nauczyciel praktycznej nauki zawodu – co może niepokoić.
Ze względu na aktualnie niską stopę bezrobocia, nie wskazano w prognozie zawodów nadwyżkowych.
Szczegółowe informacje są dostępne na stronie https://www.barometrzawodow.pl/