Barometr Europejskiego Rzemiosła i MŚP 2012 – informacje z firm rzemieślniczych

Wzorem lat ubiegłych UEAPME zwróciło się do Związku Rzemiosła Polskiego o wypełnienie kwestionariusza  „Barometr  Europejskiego Rzemiosła i MŚP”. Jego celem jest uzyskiwanie  aktualnych informacji na temat sytuacji firm rzemieślniczych oraz MŚP w Europie, jak również przewidywań biznesowych na najbliższą przyszłość.

ZRP  poprosił izb rzemieślniczych o przeprowadzenie wywiadów ankietowych. Do UEAPME  22 sierpnia 2012 roku przekazano zbiorczy  kwestionariusz  z otrzymanych ankiet, które agregowały informacje zebrane od 301 przedsiębiorców. Zbiorcze ankiety przekazało 5 izb rzemieślniczych (Częstochowa, Białystok, Mazowiecka w W-wie, Wrocław, Mazowsza Kurpii i Polasia oraz  Cech w Kamiennej Górze).

W piśmie do UEAPME ZRP stwierdził, że badania oparte wyłącznie na opiniach przedsiębiorców, nie uwzględniające żadnych mierników ekonomicznych, nie są miarodajnym źródłem oceny sytuacji sektora MSP. Niemniej jednak z  danych przekazanych w trakcie wywiadów ankietowych – wynika, że przedsiębiorcy z sektora mikro i małych  negatywnie oceniają i bieżącą sytuację. Mają też nie najlepsze oczekiwania dotyczące przyszłości. Dla przykładu w grupie mikro swoją aktualną sytuację  – negatywnie oceniło 50% przedsiębiorców, w grupie firm małych – 52%. Pozytywne oceny przekazało tylko 18% mikro firm i 28% – małych. Podobne oceny pojawiły się w oczekiwaniach dotyczących przyszłości: negatywne odczucia deklaruje 42% mikro firm i 56% małych.

Tylko w grupie średnich przedsiębiorstw, które pojawiły się w wywiadach incydentalnie (w rzemiośle firmy zatrudniające od 50-250 pracowników, stanowią niewielki odsetek) – wskaźniki  te są znacznie bardziej optymistyczne: 10% stanowią odpowiedzi negatywne, co do oceny bieżącej sytuacji ekonomicznej, 19% w zakresie oczekiwań dotyczących kolejnych okresów.  Jednak, z uwagi na niewielką liczbę ankietowanych firm średnich (pojawiły się tylko w ankiecie Izby Rzemieślniczej w Częstochowie), wyników tych nie można traktować jako reprezentatywnych dla środowiska.  

Zatem,  zdecydowana  większość  mikro i małych przedsiębiorstw rzemieślniczych pesymistycznie ocenia zarówno bieżącą koniunkturę,  jak również wyraża obawy, co do  najbliższej przyszłości.