Konferencja „Zawody deficytowe – wyzwania, zagrożenia, rozwiązania”

14.11.2024 r. w Centrum Partnerstwa Społecznego „Dialog” w Warszawie odbyła się konferencja inicjowana przez Komisję Krajową NSZZ „Solidarność”, pt.: „Zawody deficytowe – wyzwania, zagrożenia, rozwiązania”. W konferencji wzięli udział przedstawiciele strony rządowej, środowiska naukowego i partnerów społecznych, w tym reprezentanci Związku Rzemiosła Polskiego.

Wprowadzenia w problematykę konferncji dokonał Pan Maciej Kłosiński – Przewodniczący Krajowej Sekcji Pracowników Transportu Lotniczego i Obsługi Lotniskowej NSZZ „Solidarność”, sygnalizując wyzwania związane z natężeniem bezrobocia, poziomem płacy minimalnej, niżem demograficznym, cyfryzacją, sztuczną inteligencją i zieloną rewolucją. Stwierdził, że integralność i bezpieczeństwo stanowić będą o sile Polski w Unii Europejskiej, w kontekście zmian na rynku pracy.

Następnie Pani Ewa Flaszyńska – Dyrektor Departamentu Rynku Pracy w Ministerstwie Rodziny, Pracy
i Polityki Społecznej przedstawiła informację o aktualnej sytuacji na rynku pracy, możliwe scenariusze wpływu nowych technologii na rynek pracy, metodologię badania „Barometr Zawodów” oraz aktualny profil przeciętnej osoby bezrobotnej.

Po wystąpieniach wprowadzających odbył się panel dyskusyjny: „Zawody deficytowe – wyzwania, zagrożenia, rozwiązania”, w którym zaproszeni eksperci dyskutowali na temat wyzwań i problemów rynku pracy w oparciu o ostatnie wyniki badań i w odniesieniu do przyszłych szans i zagrożeń.

W trakcie dyskusji wybrzmiał mocny głos przedstawiciela rzemiosła. Pan Janusz Kowalski – wiceprezes ZRP oraz Prezes Zarządu Małopolskiej Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości podkreślił istotną rolę rzemiosła w kontekście nadchodzących wyzwań i kształcenia pracowników dla potrzeb rynku pracy. Wskazał na problem niesprawiedliwego traktowania rzemieślników zaangażowanych w dualne kształcenie zawodowe, ponoszących koszty i ryzyko tego kształcenia. Wspomniał, że szkoły o profilu ogólnym otrzymują finansowanie kosztów kształcenia niezależnie od uzyskiwanych przez uczniów efektów, np. zdanego egzaminu maturalnego. Jednocześnie rzemieślnicy w aktualnym stanie prawnym mogą liczyć na zwrot kosztów kształcenia młodocianych dopiero po uzyskaniu przez nich pozytywnego wyniku egzaminu czeladniczego, zarówno z części teoretycznej i pisemnej, przy czym zagadnienia teoretyczne uczone są w branżowej szkole I stopnia, na których jakość mistrzowie uczący praktyki w zawodzie nie mają wpływu. Na bazie doświadczeń wyraził niepokój o przyszły rozwój rzemiosła, ale również nadzieję na lepszą przyszłość.

W czasie przeznaczonym na dyskusję uczestników konferencji z uczestnikami panelu, zadano pytania dotyczące polityki zatrudnienia, koordynacji działań rządu, roli Rad Rynku Pracy oraz finansowania.
Dr Krzysztof Sadowski ze Związku Rzemiosła Polskiego, zapytał o propozycje konkretnych działań umożliwiających tworzenia atrakcyjnych finansowo i wysoko wyspecjalizowanych miejsc pracy oraz takich działań które przyczynią się do dualnego rozwoju gospodarki, tj. zarówno rozwoju zawodów dla nowoczesnych technologii, jaki i tych tradycyjnych (rzemieślniczych) potrzebnych społeczeństwu.

W odpowiedziach wskazywano na konieczność prowadzenia skoordynowanej polityki zatrudnienia
z edukacją oraz potrzebę optymalizacji wykorzystania środków unijnych dla wsparcia usług.