Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji w partnerstwie z Ministerstwem Edukacji Narodowej realizuje projekt „Rozwój współpracy i koordynacji w zakresie uczenia się przez całe życie”, współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus, program Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego (FERS) 2021-2027.
Grupę docelową projektu stanowią przedstawiciele/lki: instytucji zajmujących się wdrażaniem ZSU 2030 na poziomie krajowym i regionalnym (np. ministerstwa, urzędy marszałkowskie, w tym Instytucje Zarządzające RP, urzędy pracy, uczelnie), instytucji z otoczenia organizacyjnego ministerstw (np. PARP, CPPC, ORE, IBE, NAWA), organizacji reprezentatywnych (pracodawców i związków zawodowych), organizacji pozarządowych, Wojewódzkich Zespołów Koordynacji i innych instytucji edukacji formalnej i pozaformalnej oraz rynku pracy funkcjonujących na poziomie regionalnym.
Jednym z głównych zadań projektu jest utworzenie i funkcjonowanie 5 tematycznych sieci współpracy i wymiany doświadczeń w zakresie uczenia się przez całe życie na poziomie krajowym i międzyregionalnym, które obejmują 8 obszarów Zintegrowanej Strategii Umiejętności 2030:
- Umiejętności podstawowe, przekrojowe i zawodowe dzieci, młodzieży i osób dorosłych.
- Rozwijanie umiejętności w edukacji formalnej – kadry zarządzające, kadry uczące.
- Rozwijanie umiejętności poza edukacją formalną.
- Rozwijanie i wykorzystanie umiejętności w miejscu pracy oraz współpraca pracodawców z edukacją formalną i pozaformalną.
- Doradztwo zawodowe, planowanie uczenia się przez całe życie i potwierdzanie umiejętności.
Celem funkcjonowania sieci tematycznych jest upowszechnianie regionalnych rozwiązań merytorycznych oraz wymiana doświadczeń i dobrych praktyk we wspomnianych powyżej obszarach.
6 września 2024 r. rozpoczął się nabór do uczestnictwa w powyższych sieciach. Szczegółowe informacje dostępne są pod adresem: https://www.frse.org.pl/fers-lll.