„Ankieta przeprowadzona przez SMEunited wśród swoich członków pokazuje, że większość krajowych środków mających na celu złagodzenie kryzysu energetycznego jest skierowana do klientów i większych firm. Istnieje wiele środków, z których mogą skorzystać również małe i średnie firmy, ale prawie nie ma środków skierowanych specjalnie do nich” – powiedział Pan Petri Salminen, Prezes SMEunited w wywiadzie dla HOTREC – Konfederacji Narodowych Organizacji Hoteli, Restauracji, Kawiarni w krajach Unii Europejskiej i europejskiego obszaru ekonomicznego.
Krajowi członkowie SMEunited przedstawili kilka zaleceń mających na celu złagodzenie sytuacji MŚP na poziomie lokalnym: ograniczenie ceny gazu, wspieranie inwestycji w energię odnawialną, obniżenie taryf dla MŚP i inne środki. Na poziomie europejskim organizacja SMEunied współpracuje z instytucjami europejskimi, aby zapewnić ramy dla ukierunkowanych środków, podkreślił Pan Petri Salminen.
Prezes SMEunited mówił również o trudnościach MŚP w rekrutacji wykwalifikowanych pracowników, niedopasowaniu i lukach w umiejętnościach, kształceniu w miejscu pracy i praktykach zawodowych, podnoszeniu kwalifikacji i przekwalifikowaniu dorosłych. Z dużym zadowoleniem przyjął uruchomioną przez Komisję pilotażową pulę talentów, której celem jest integracja uchodźców z Ukrainy na krajowych rynkach pracy.
Pan Petri Salminen docenił wyrazy uznania złożone w kierunku MŚP przez przewodniczącą Komisji Ursuli von der Leyen w jej przemówieniu o stanie Unii, kiedy ogłosiła pakiet pomocy dla MŚP. Prezes SMEunited podkreślił jednak, że ambitne obietnice nie są w pełni zgodne z programem prac Komisji Europejskiej. Wezwał do złagodzenia kosztów dostosowania i zmniejszenia obciążeń administracyjnych.
Pan Petri Salminen powiedział również, że SMEunited wspiera Komisję Europejską i kieruje uwagę na jej programie prac dotyczącym kwestii odpadów żywnościowych i zrównoważonych systemów żywnościowych. Przypomniał, że członkowie SMEunited są również zaangażowani w redukcję odpadów opakowaniowych i wysłał wiadomość do MŚP w sektorze hotelarskim: „Jako przedsiębiorcy prosimy o uczynienie przewidywalnym tego, co można uczynić przewidywalnym, czyli zasad gry. Dlatego ważniejsze niż kiedykolwiek jest, abyśmy usłyszeli nasz głos i kształtowali Europę dla MŚP!”