W nawiązaniu do wcześniejszych zapowiedzi oraz wypowiedzi przedstawicieli rządu odnośnie stopniowego luzowania obowiązujących zasad m.in dotyczących ograniczonego funkcjonowania szkół i placówek – Związek Rzemiosła Polskiego, Zespół Oświaty Zawodowej i Problematyki Społecznej – uprzejmie informuje, że młodociany pracownicy posiadający umowy o pracę w celu przygotowania zawodowego i będący uczniami klas I-III w najbliższym tygodniu br. od 26.04.2021 r. w wyznaczone dni tygodnia, zgodnie ze szkolnym planem nauczania, powinni stawić się u pracodawców.
Decyzje te dotyczą uczniów- pracowników młodocianych z terenu wszystkich województw tj. także pięciu zakwalifikowanych do czerwonej strefy.
„Małymi krokami wracamy do stacjonarnej pracy szkół i placówek. Na razie, od poniedziałku, 26 kwietnia w jedenastu województwach uczniowie z klas I-III będą mieli zajęcia hybrydowo, a ci z pozostałych klas będą się uczyć jak dotychczas – zdalnie. W pozostałych pięciu województwach organizacja pracy szkół pozostaje bez zmian. Nie wprowadzamy zmian również w funkcjonowaniu przedszkoli. W kształceniu zawodowym będzie możliwość realizacji zajęć praktycznych i praktyk zawodowych. To plan na kolejny tydzień, do 2 maja”– czytamy na stronie www.men.gov.pl.
UWAGA w województwach zakwalifikowanych do czerwonej strefy (śląskie, dolnośląskie, wielkopolskie, łódzkie i opolskie) w dalszym ciągu obowiązuje zakaz – wynikający z rozporządzenia RM z dnia 25 marca 2021r. z zmieniającego rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (Dz. U. poz.512) m.in.:
„.Do dnia 9 kwietnia 2021r. ustanawia się zakaz prowadzenia przez przedsiębiorców w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 6 marca 2018r. –Prawo przedsiębiorców oraz przez inne podmioty działalności związanej z:
1)fryzjerstwem i pozostałymi zabiegami kosmetycznymi (ujętej w Polskiej Klasyfikacji Działalności w podklasie 96.02.Z);
2)działalnością salonów tatuażu i piercingu (ujętej w Polskiej Klasyfikacji Działalności w podklasie 96.09.Z).”,
Okres ten został wydłużony – do 2.05.2021 r.
Jak już informowaliśmy zakaz dotyczy świadczenia usług m.in. w salonach fryzjerskich (lista rodzajów działalności z PKD zamieszczona w tekście rozporządzenia), w których nie mogą być przyjmowani klienci, ale pracownicy oczywiście tak, w tym młodociani pracownicy realizujący program praktycznej nauki zawodu w dni wyznaczone w szkolnym planie nauczania, ale bez udziału w zakładzie klientów i z zachowaniem wszelkich reżimów sanitarnych.
Praktyczna nauka zawodu – zajęcia praktyczne i praktyki zawodowe
Od 26 kwietnia dyrektor szkoły prowadzącej kształcenie zawodowe, centrum kształcenia zawodowego lub placówki kształcenia ustawicznego będzie mógł zorganizować zajęcia praktyczne w miejscu ich prowadzenia, w wybranych dniach tygodnia, w wymiarze nieprzekraczającym 16 godzin tygodniowo.
Dyrektor szkoły, centrum lub placówki będzie mógł również zorganizować praktyki zawodowe w miejscu ich prowadzenia. Jednocześnie zachowano możliwość zrealizowania praktyk zawodowych w innych formach wprowadzonych w okresie pandemii.
Uczniowie wszystkich klas branżowych szkół I stopnia, będący młodocianymi pracownikami, od 26 kwietnia będą realizowali zajęcia praktyczne u pracodawców w pełnym wymiarze.
Zajęcia z zakresu praktycznej nauki zawodu (zajęcia praktyczne i praktyki zawodowe) będą mogły być prowadzone stacjonarnie u pracodawców lub w indywidualnych gospodarstwach rolnych, o ile w podmiotach tych nie występują zdarzenia, które ze względu na aktualną sytuację epidemiologiczną mogą zagrozić zdrowiu uczniów lub słuchaczy.