Dziś na portalu Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS udostępniono nową wersję wniosku dla osób ubiegających się o zwolnienie z obowiązku opłacania należności z tytułu składek (RDZ).
Nowa wersja wniosku uwzględnia rozwiązania wprowadzone ustawą o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2 tzw. Tarcza Antykryzysowa 2.0. Przypominamy, że przepisy te dotyczą:
- rozszerzenia możliwości uzyskania zwolnienia z opłacania składek o firmy zatrudniające od 10 do 49 osób,
- rozszerzenia możliwości uzyskania zwolnienia z opłacania składek o płatników będących spółdzielnią socjalną bez względu na liczbę ubezpieczonych.
W przypadku firm zatrudniających od 10 do 49 osób, zwolnieniem jest objęte 50% łącznej kwoty nieopłaconych należności z tytułu składek wykazanych w deklaracji rozliczeniowej złożonej za dany miesiąc.
Zarówno w przypadku firm zatrudniających od 1 do 9 osób jak i dla firm zatrudniających od 10 do 49 osób, zwolnienie przysługuje płatnikowi składek, który rozpoczął prowadzenie działalności:
- przed dniem 1 lutego 2020 r. i który na dzień 29 lutego 2020 r. zgłosił do ubezpieczeń wymaganą liczbę ubezpieczonych,
- w okresie od 1 lutego do 29 lutego i który na dzień 31 marca 2020 r. zgłosił do ubezpieczeń wymaganą liczbę ubezpieczonych,
- w okresie od 1 marca do 31 marca i który na dzień 30 kwietnia 2020 r. zgłosił do ubezpieczeń wymaganą liczbę ubezpieczonych.
Do liczby ubezpieczonych nie wlicza się pracowników młodocianych.
Natomiast płatnik składek – spółdzielnia socjalna może być całkowicie zwolniony z obowiązku opłacania składek za okres marzec, kwiecień i maj 2020 r. wykazanych w deklaracjach rozliczeniowych złożonych za ten okres, jeżeli był zgłoszony w ZUS przed dniem 1 kwietnia 2020 r. bez względu na liczbę zatrudnionych osób.
Zwolnienie dotyczy składek nieopłaconych. Wyjątkiem są składki za marzec. Osoba prowadzące działalność gospodarczą, płatnik zatrudniający od 1 do 49 osób albo spółdzielnia socjalna, zwolnienie za marzec może uzyskać również jeśli składka za ten miesiąc została już opłacona.
Od 6 maja na PUE ZUS dostępne są również inne wnioski wynikające z rozwiązań wprowadzonych w ramach Tarczy Antykryzysowej 2.0. :
- nowa wersja wniosku dla osób ubiegających się o świadczenie postojowe dla osób prowadzących działalność (wniosek RSP-D),
- nowe wnioski dla osób ubiegających się o:
- odstąpienie od pobierania odsetek za zwłokę (wniosek RDO),
- zawieszenie spłaty umowy (wniosek RDS),
- świadczenie postojowe za kolejny okres dla osób prowadzących działalność (wniosek RSP-DK).
- świadczenie postojowe za kolejny okres dla umów cywilnoprawnych (wniosek RSP-CK).
Dowiedz się więcej o wsparciu z ZUS w ramach Tarczy Antykryzysowej.
Ważne! Wnioski o zwolnienie z obowiązku opłacania należności z tytułu składek (RDZ) oraz wnioski o świadczenie postojowe dla osób prowadzących działalność (RSP-D) przekazane do ZUS w poprzedniej wersji są nadal ważne. Nie trzeba składać ich ponownie w nowej wersji. Skany, zdjęcia czy wypełnione pliki word lub pdf przesłane e-mailem nie będą traktowane jak wnioski i nie będą przez nas rozpatrywane.
Wnioski dotyczące wsparcia z ZUS w ramach Tarczy Antykryzysowej można składać:
- drogą elektroniczną przez PUE ZUS
- drogą elektroniczną przez PUE ZUS, za pośrednictwem strony gov.pl (link do strony zewnętrznej)
- za pośrednictwem poczty,
- osobiście w placówce ZUS – na przykład do skrzynki na dokumenty oznakowanej napisem „Tarcza antykryzysowa”.
Źródło: ZUS