W dniu 24 lutego 2020 r. w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej odbyło się spotkanie dla organizacji pozarządowych nt. możliwości współpracy w ramach Programu Współpracy Partnerskiej Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej na lata 2020-2021. Spotkanie zorganizował Wydział ds. CSR i Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi w Biurze Ministra Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej dla przybliżenia form i kierunków współpracy Ministerstwa z trzecim sektorem, jak również w celu zaprezentowania możliwości pozyskiwania środków finansowych na działalność statutową przy wsparciu funduszy Unii Europejskiej. W spotkaniu uczestniczyli konsultanci Centralnego Punktu Informacyjnego o Funduszach Europejskich.
Agata Zielińska z Biura Rzecznika Funduszy Europejskich poinformowała, że przyjmowane są zgłoszenia wnioskodawców i beneficjentów krajowych programów operacyjnych i osób starających się o udział w programach z wykorzystaniem środków unijnych, oraz opinie i wnioski od osób fizycznych, firm i instytucji publicznych w celu usprawnienia funkcjonowania programów operacyjnych, tak by uczynić je bardziej przyjaznymi i dostępnymi. Rzecznik Funduszy Europejskich wykonuje także funkcję doradczą i formułuje rekomendacje odnośnie zmian co do zakresu i sposobu korzystania z tych środków na podstawie otrzymywanych wniosków.
Dyrektor Magdalena Okulska z Centralnego Punktu Informacji nt. Funduszy Europejskich przedstawiła harmonogram udostępniania funduszy europejskich i terminów zgłoszeń oraz udzieliła informacji gdzie i jak szukać możliwości finansowania projektów. Informacje udzielane są drogą mailową, telefoniczne i osobiście z zamiarem dopasowania programy do celów zakładanych przez wnioskodawcę, w tym nt. szczegółów związanych ze sposobem przygotowania wniosków i rozliczaniem projektów, pomaga w przyporządkowaniu wniosku do priorytetów ustalanych przez Komisję UE i do poszczególnych działań, pomagają w przypadkach poszukiwania szkoleń, dotacji, itp., obejmują nadto wskazówki na co można przeznaczyć fundusze jak np. zakup wyposażenia, bieżącą działalność.
Beneficjentami programów mogą być osoby prawne, fizyczne, fundacje, stowarzyszenia i inne podmioty.
Magdalena Okulska przedstawiła informacje nt. funduszy, które będą dostępne w najbliższym czasie, w tym finansowane ze środków EFS projekty miękkie oraz projekty inwestycyjne, finansowane z Europejskiego Fundusz Rozwoju Regionalnego. Na uwagę zasługuje Regionalny Program Operacyjny Województwa Mazowieckiego 2014-2020 Poddziałanie 10.3.3 Doradztwo edukacyjno-zawodowe w ramach ZIT, który obejmuje:
- prowadzenie doradztwa zawodowego (w 7 i 8 klasach szkół podstawowych i szkołach prowadzących kształcenie zawodowe) i rozwój współpracy z rynkiem pracy,
- uzyskiwanie kwalifikacji doradców zawodowych przez nauczycieli realizujących zadania z zakresu doradztwa edukacyjno-zawodowego, którzy nie posiadają kwalifikacji z tego zakresu oraz podnoszenie kwalifikacji przez nauczycieli, realizujących zadania z zakresu doradztwa edukacyjno-zawodowego,
- tworzenie Punktów Informacji i Kariery (PIK) umożliwiających realizację doradztwa edukacyjno-zawodowego,
- zewnętrzne wsparcie szkół w obszarze doradztwa zawodowego,
- działania na rzecz intensyfikacji współpracy rynku pracy ze szkołami w zakresie doradztwa edukacyjno-zawodowego, w tym rozpoznania potrzeb rynku pracy i promowania kształcenia zawodowego.
Informacje dostępne są na stronach www:
www.funduszeeuropejskie.gov.pl
www.funduszedlamazowsza.eu (w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Mazowieckiego)
Informacji dotyczących składania wniosków i wykorzystania funduszy unijnych udziela także Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich Warszawa ul. Żurawia 3/5 , e-mail: informacyjny@cpe.gov.pl.