Państwa członkowskie 12 lipca 2017 r. osiągnęły porozumienie nad projektem budżetu UE na 2018 rok. To punkt wyjścia do jesiennych negocjacji budżetowych z Parlamentem Europejskim- poinformowało Ministerstwo Finansów na swoim portalu.
Zawarte porozumienie zostanie potwierdzone formalnie przez państwa członkowskie a jesienią rozpoczną się negocjacje z Parlamentem Europejskim. Uzgodnienie stanowiska Rady UE nastąpiło na posiedzeniu Komitetu Stałych Przedstawicieli Państw Członkowskich (COREPER).
Dla Polski istotne w trakcie negocjacji było wypracowanie takich rozwiązań, które zapewnią odpowiednie środki w budżecie UE na rok 2018, pozwalające na pełną realizację dotychczasowych polityk unijnych (głównie polityki spójności i Wspólnej Polityki Rolnej), a także sprostanie nowym wyzwaniom, które stoją przed UE. Udało się zminimalizować presję na zmniejszenie środków w polityce spójności, w szczególności przeznaczonych dla uboższych regionów UE oraz na rzecz Funduszu Spójności (z którego korzystają mniej zamożne państwa UE). Zagwarantowane zostały także środki na współpracę studentów (Erasmus+) oraz zapobieganie kryzysom, które są u granic UE, zarówno południowych jak i wschodnich.
Więcej: LINK