Platformy startowe w Polsce Wschodniej – pierwsze wnioski z pilotażu

Platformy startowe to kompleksowy program akceleracji, skierowany do młodych osób z całej Polski i z zagranicy, które chcą założyć i z sukcesem prowadzić swoją firmę w makroregionie oraz rozwijać jej działalność na rynku krajowym i zagranicznych. Pomysł na innowacyjny biznes zakwalifikowany do udziału w projekcie może liczyć na zindywidualizowane wsparcie w postaci pakietu usług i opieki mentora (poddziałanie 1.1.1). Kolejnym krokiem jest możliwość ubiegania się o dotację (do 800 tys. zł) na rozwój działalności na najtrudniejszym początkowym etapie funkcjonowania startupu (poddziałanie 1.1.2). Tylko przedsięwzięcia o największym biznesowym potencjale i najlepszych perspektywach rozwoju mogą liczyć na takie wsparcie.

 

Ze względu na nowatorski charakter instrumentu Ministerstwo Rozwoju wraz z Komisją Europejską podjęły decyzję, by skuteczność jego założeń przetestować w ramach pilotażu. Z puli niemal 2,5 tysięcy złożonych aplikacji wybrano 210 najbardziej innowacyjnych i najlepiej rokujących biznesowo pomysłów, które zostały objęte inkubacją. Aż 199 z nich pomyślnie zakończyło ten proces i  dalej rozwija swoja działalność, w części dzięki dotacji z Programu Polska Wschodnia. Według szacunków, do końca 2017 r. takim wsparciem zostanie objętych łącznie ok. 100 startupów – podaje Ministerstwo Rozwoju. 

 

Kolejny konkurs na wyłonienie Platform startowych zostanie ogłoszony już w I kwartale 2018 r., a kolejna edycja programów inkubacyjnych powinna rozpocząć się jeszcze przed wakacjami 2018 r.

 

Więcej: LINK