Badanie ma na celu zdefiniowanie, co wpływa na różnice w praktykach państw członkowskich w odniesieniu do oznakowania daty i informacji na temat etykiet żywności dotyczących wykorzystania / magazynowania produktów.
UEAPME zwraca się z prośbą o udzielenie do 11 września informacji na wybrane zagadnienia w kontekście informacji o zasadach, wytycznych i praktyce w datowania produktów spożywczych. Opisać należy rodzaj znaków daty i informacji na temat etykiet używanych przez konkretny sektor, interpretacja „najlepiej spożyć przed” i „najlepiej spożyć do”, różnice między członkami, grupami produktów, pozycją w łańcuchu dostaw, jak producenci ustalają daty przydatności ich produktów, przeszkody regulacyjne oraz kwestie handlowe.
W kwestii wpływu daty i etykiet na konsumentów UEAPME interesują zagadnienia związane z informacjami na temat sposobu reagowania konsumentów na różne rodzaje oznakowań dat przydatności do spożycia i form przechowywania / zamrażania produktu, działaniami, które przedsiębiorstwo mogłoby wprowadzić w celu poprawy zrozumienia przez konsumentów oznakowań produktów.
Istotne będą również informacje dotyczące wpływu oznakowań daty przydatności produktu do spożycia na odpady żywnościowe, uznania odpadów żywnościowych za problem, przykładów krajowej polityki w zakresie odpadów żywnościowych, możliwości działań na szczeblu UE czy krajowym, a także dotyczące listy produktów zwolnionych z obowiązku oznaczania dat przydatności do spożycia.
Więcej:
Tel.: +32 (0)2 230 75 99
Mail: b.day@ueapme.com