Warunki rozwoju mikroprzedsiębiorstw w rządowym programie SOR. Opinia ZRP

– Niestety, spośród 18 wniosków Związku Rzemiosła Polskiego, zawartych w wykazie postulowanych zmian, skierowanym w kwietniu 2016 roku do Ministerstwa Rozwoju – w projekcie ustawy znalazło się tylko: podwyższenie do 2 mln euro limitu przychodów (…)  oraz  zwolnienie z obowiązku składania sprawozdań w sytuacji korzystania ze zwolnienia kwotowego od opłaty z tytułu korzystania ze środowiska – czytamy w opinii eksperta Związku Rzemiosła Polskiego Elżbiety Lutow, dyrektor Zespołu Rozwoju Przedsiębiorczości.

– Zabrakło, natomiast, rozwiązań m.in. w zakresie podniesienia wartości środka trwałego podlegającego amortyzacji, uproszczenia przepisów w przypadku tzw. zbiegu tytułów do ubezpieczeń społecznych, urealnienia stawek przebiegu dla pojazdów wykorzystywanych do celów służbowych, uproszczeń przepisów regulujących działalność firm branży spożywczej, ograniczenia biurokratycznego systemu przywracania uprawnień do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego oraz podwyższenia kubatury budynków, w których kierowania robotami budowlanymi mogłyby się podjąć osoby posiadające uprawnienia w ograniczonym zakresie, czyli technicy i mistrzowie (…).

Według eksperta ZRP i w opinii rzemiosła, w polityce na rzecz przedsiębiorczości należałoby zwrócić uwagę na te elementy polityki gospodarczej, które pozwolą na wzrost potencjału istniejących przedsiębiorstw i wzmocnienie zwłaszcza mikro i małych firm. Bez odpowiedniej polityki wsparcia państwa – rzemiosło, które tradycyjnie pracuje na rzecz zaspokajania potrzeb ludności będzie systematycznie wypierane z życia gospodarczego.
Więcej: LINK