Polskie Rzemiosło w dobie przemian

Dziś, 26 października Rzemieślnicy z całego kraju spotykają się na II Zjeździe Cechów Rzemiosła Polskiego, aby obradować nad kierunkiem zmian zachodzących w gospodarce, oświacie oraz w polityce społecznej.

Środowisko rzemieślnicze poczuwa się do obowiązku wzięcia czynnego udziału w tych procesach. Dbałość o profesjonalizm usług i produktów, certyfikacja personalnych umiejętności, przykłady dobrych praktyk z zagranicy, wyrównanie szans zawodowych – tym sprawom będzie, jak również roli organizacji samorządu rzemieślniczego w życiu społeczno-gospodarczym Polski i Europy, ma być poświęcony II Zjazd.

W regionalnych organizacjach rzemiosła zrzeszonych jest obecnie około 300 tys. przedsiębiorstw. Kolejne 300 tys. wywodzi z rzemiosła swój rodowód. Ponad 2 mln Polaków wykonuje zawody rzemieślnicze oraz 80 tys uczniów kształci się w 150 zawodach rzemieślniczych.  Interesy środowiska na terenie UE są zbieżne z intencjami małych i średnich przedsiębiorstw. Czynnikiem wyróżniającym grupę są kompetencje edukacyjno-wychowawcze.

Wydarzenie odbywa się pod patronatem honorowym Marszałka Sejmu RP- Marka Kuchcińskiego.
Udział w projekcie potwierdził także Jerzy Kwieciński, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rozwoju oraz Janusz Cieszyński, Dyrektor Departamentu Małych i Średnich Przedsiębiorstw. W Zjeździe weźmie udział ponad 300 przedstawicieli zrzeszonych w cechach oraz izbach regionalnych.