Waloryzacja rent i emerytur. Debata Trójstronna

2 lipca w  TVP Info odbyła się kolejna Debata Trójstronna, w której uczestniczyli partnerzy społeczni i strona rządowa. Tematem spotkania była waloryzacja rent i emerytur oraz usprawnienie systemu emerytalnego.

Rząd zaproponował, by waloryzacja rent i emerytur w 2017 wyniosła 20% realnego wzrostu wynagrodzeń, co przełożyłoby się na wzrost świadczeń o niecały 1%. Związkowcy zwrócili uwagę, że to za mało, pracodawcy zgodnie stwierdzili, że tych pieniędzy na wzrost nie ma i popierają rząd.
 
Dlaczego pracodawcy chcą tylko minimum waloryzacji?  zapytała Związek Rzemiosła Polskiego prowadząca debatę  Anna Grabowska.
-   Związek Rzemiosła Polskiego – jest odpowiedzialnym partnerem dialogu – powiedział Jerzy Bartnik, prezes ZRP. Dlatego patrzymy na tę kwestię szerzej, a nie tylko w kontekście inflacja-podwyżka rent i emerytur. Chętnie zaakceptowalibyśmy wyższe kwoty, jak tego chcą związkowcy. Jednak musimy realnie spojrzeć na finanse publiczne.  Toczymy dialog na temat obniżenia wieku emerytalnego i należy się zastanowić z czego  sfinansujemy podwyzkę rent i emerytur, jeśli obniżymy wiek emerytalny.

W drugiej z omawianych w debacie kwestii, tj. obniżenia wieku emerytalnego i połączenia go ze stażem pracy, pracodawcy mieli odrębne stanowiska.
– Trudno sobie wyobrazić, aby dekarz czy kominiarz po 40-45 latach pracy nadal sprawnie wykonywał swoją pracę w tak trudnych warunkach. Tego się zrobić nie da – powiedział Jerzy Bartnik ze Związku Rzemiosła Polskiego.

Goścmi programu byli: Jerzy Bartnik, Związek Rzemiosła Polskiego; Jeremi Mordasewicz, Konfederacja Lewiatan; Wiesława Taranowska, OPZZ; Bogdan Kubiak, Komisja Krajowa NSZZ Solidarność oraz Mariusz Kubzdyl, Departament Ubezpieczeń Społecznych w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.
Więcej: LINK