JPK i organizacje rzemiosła

Od lipca duże firmy (przepis został uchwalony 13 maja 2016r.) zostały zobowiązane do comiesięcznego przekazywania, bez wezwania urzędu skarbowego, danych z ewidencji VAT, także w formacie JPK.  Mali i średni przedsiębiorcy wejdą w obowiązki JPK od stycznia 2017 roku, a mikroprzedsiębiorcy od stycznia 2018 roku.

Jednocześnie zmianą z dnia 13 maja 2016 roku  ustawy o VAT od 1 stycznia 2018 roku nałożono na wszystkich podatników VAT obowiązek prowadzenia ewidencji VAT w formie elektronicznej przy użyciu programów komputerowych. W praktyce, od 1 stycznia 2018 wszyscy podatnicy VAT będą mieli obowiązek prowadzenia rejestrów VAT komputerowo i przekazywania ich w postaci elektronicznej, co miesiąc do urzędu skarbowego w formie JPK.

Dodatkowo podmioty nie będące przedsiębiorcami (a więc m.in. organizacje rzemieślnicze nie wpisane do rejestru przedsiębiorców) miałyby obowiązek przekazywania na żądanie organu skarbowego danych w formie  Jednolitego Pliku Kontrolnego  już od 1 lipca 2016 roku. Z informacji uzyskanej z ministerstwa finansów wiemy, że resort rozważa zwolnienie tych podmiotów z obowiązków JPK na zasadach analogicznych jak MŚP. W najbliższym czasie  powinien  pojawić się w tej sprawie komunikat Ministra Finansów.